Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Párová čtyřka má nový rekord her

15 2004
Atény - Stříbrná posádka z loňského mistrovství světa David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas a David Kopřiva rozšířila počet českých lodí, které na olympiádě v Aténách postoupily přímo do semifinále. Suverénní vítězství ozdobili medailoví favorité novým olympijským rekordem 5:40.81.

Veslaři pražské Dukly se představili v poslední třetí rozjížďce své disciplíny a neměli sebemenší problém prosadit se do postupující trojice ze čtyř účastníků.

Hned po startu se dostali do čela a v cíli měli náskok více než dvě vteřiny na druhé Ukrajince.

Dvojskif lehkých vah Michal Vabroušek, Václav Maleček se na olympijských hrách v Aténách stal druhou českou posádkou, která bude o postup do semifinále bojovat
v opravách.

Závodníci pražské Dukly ve své jízdě skončili třetí a za jediným přímým postupovým místem, které si pohlídali Gearoid Towey se Samem Lynchem z Irska, zaostali o více než pět vteřin.

Vítr v pondělí nepustí na olympijských hrách veslaře do oprav
Nepříznivá předpověď počasí dnes donutila organizátory olympijských her zrušit plánovaný pondělní program veslařské regaty. Očekávaný silný vítr, kvůli němuž byly
urychleny už dnešní rozjížďky, nepustí veslaře na kanálu ve Schinias k prvnímu dni oprav. Všechny závody by se měly odjet až v úterý, pokud to počasí dovolí.

Původní program počítal s jedním dnem volna v pátek před víkendovými finálovými jízdami. Pokud se ale veslaři dostanou kvůli počasí do skluzu, může být zrušen.

Dnešní rozjížďky se organizátoři rozhodli na základě nepříznivé předpovědi urychlit. Jednotlivé závody startovaly v sedmiminutových intervalech místo desetiminutových, takže soutěže skončily dříve, než vítr příliš zesílil.

Povětrnostní podmínky ale měly i příznivý vliv na soutěže. Australský dvojskif lehkých vah Sally Newmarchová a Amber Hallidayová i díky nim zajel nejrychlejší světový čas historie. Dosavadní maximum Dánek Den Anderssonové a Berit Christoffersenové z Kodaně 1995 překonaly o sedm desetin vteřiny.

Obdobný kousek se podařil i nejrychlejším osmiveslicím žen i mužů. Na první místo historických tabulek se dostali v obou případech veslaři Spojených států. Američané vymazali pět let staré maximum Nizozemců a nahradili jej časem o téměř tři vteřiny
lepším, jejich krajanky byly jen těsně rychlejší než Rumunky v roce 1999.

Výsledky jízd s českou účastí:
Muži:
Dvojskif lehkých vah:
1. Towey, Lynch (Irsko) 6:16,63, ...3. Vabroušek, Maleček (ČR) 6:21,82.
Párová čtyřka: 1. ČR (Jirka, Hanák, Karas, Kopřiva) 5:40,83.

Autoři: ,


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...Najdete na iDNES.cz