Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pas a letenku, prosím. Že jste kůň? Nevadí

6 2004
Praha - "Váš pas a letenku, prosím. K-boy, poznávací znak bílá lysina na hlavě až přes pysk. Souhlasí. Děkuji, nastupte si." Takhle to bude v pátek před půlnocí vypadat na londýnském letišti Luton. Irský kůň Kyrenejennalla's boy, zvaný K-boy nebo Berry, odletí na olympiádu do Atén hájit české barvy. "Ano, má český pas," říká jeho majitel Marek Šebesťák.

Taky vlastní zpáteční letenku. Stála 200 000 korun, platil ji Český olympijský výbor.
A pojištění za 50 000 korun.

Berrymu je 13 let a poletí poprvé v životě. "Snad to zvládne, je to profík," věří mu majitel. Ročně cestuje letadlem po celém světě okolo 27 000 koní, je to pro ně přijatelnější než dlouhé štreky autem.

Jak vypadá letecké cestování koní? Z Anglie se vydá cargo-speciál s 30 koňmi a jejich ošetřovateli na palubě. Koně cestují v uzavřeném plechovém boxu, podobném přepravnímu silničnímu vleku.

"Za letu by se neměl moc hýbat ani při turbulencích, aby se nezranil. Koně jsou citliví na to, když nevidí zemi. Má jenom ohlávku," vysvětluje Šebesťák. V přepravním prostoru je klimatizace nastavená stejně jako pro lidské pasažéry.

Kůň musí být na letišti tři hodiny před odletem, aby se stačily prověřit jeho materiály. V pasu totiž nemá fotku. Z obavy z dopingu si nebere ani kinedryl. "Kdyby se mu udělalo špatně, dostane prášek," směje se manažerka Zorka Krásná.

Občerstvení stevardky koním nepodávají.

"Je ve stresu, nemá chuť. Ani nejde na záchod. Vykadí se, než nastoupí," povídá majitel.

Let potrvá tři a půl hodiny. Z aténského letiště odvezou koně rovnou na závodiště. Teprve tam proběhne celní kontrola. Jezdec Jaroslav Hatla dorazí následující den.

Bydlet bude v pronajatém domku blízko stájí u olympijského Makropoulo centra. Na poslední chvíli tým zrušil obytný kamion, který by posloužil jako zázemí. "Prý je to podle policie 'mobilní bomba'. Zdržovali by nás věčnými prohlídkami," vysvětlí Šebesťák.

Do závodu military nastoupí po týdenní aklimatizaci. Příběh naplnění olympijského snu nerozlučné dvojice uvidíte ve filmu Judity Křížové na ČT 2 poprvé tuto sobotu v 16.15.

Autoři:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...Najdete na iDNES.cz