Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavelková bude bez medaile zklamaná

1 2004
Praha - Vodní slalomářka Irena Pavelková pojede v srpnu na své třetí olympijské hry. V Atlantě 1996 skončila šestnáctá, v Sydney 2000 pátá. O svých ambicích před startem v Aténách tvrdí: "Bez medaile budu zklamaná." Ve čtvrtek od 14.00 hod odpovídala na otázky čtenářů idnes.cz v on-line rozhovoru.

Když se podívala v Sydney na výsledkovou tabuli a uviděla své jméno na páté příčce, byla zklamaná a o Aténách 2004 vůbec nepřemýšlela. "Musíš dozrát," říkal ji tehdy trenér Milan Bílý.

Odpovědi
Ireny Pavelkové najděte ZDE

A Pavelková skutečně jede do Atén jako vyzrálá závodnice. I když mnozí se na ní dívají jako na smolařku - v roce 1997 vyhrála celkové hodnocení Světového poháru, byla stříbrná na mistrovství Evropy v roce 2002, bronzová na šampionátu starého kontinentu v roce 2000 i letos, je mistryní světa ve hlídkách z loňského závodu v Augsburgu, ale sportovnímu světu zůstává tak trochu skrytá. Vodnímu slalomu totiž v posledních letech jednoznačně dominuje dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová.

"Když se řekne Štěpánka Hilgertová a Irena Pavelková, tak všichni budou znát Štěpánu, a ne mě. Ještě toho musím vyhrát hodně. Třeba olympiádu," řekla Irena Pavelková před dvěma lety, když skončila druhá v celkovém hodnocení Světového poháru.

"Já se snažím být lepší než Štěpánka už několik let, snad to teď vyjde," smála se při on-line rozhovoru Pavelková. Do redakce idnes.cz dorazila přímo od doktora - po návratu z desetidenního soustředění v Aténách si musela nechat propláchnout uši. "To mám z té slané vody, radši na mě křičte," žertovala předtím, než začala odpovídat.

V Aténách byla letos už poněkolikáté. Na jaře si tam vyjezdila definitivní letenku na olympijské hry. V závodě Světového poháru skončila třetí. "Tamní kanál mi docela sedí, takže mám před olympiádou dobrý pocit, i když je v Aténách těžká voda. Ale ta mi vyhovuje víc než lehčí," vysvětlovala. Aténský kanál pro vodní slalom je prý náročnější než ten z Her v Sydney 2000. Organizátoři na něm museli dokonce udělat úpravy, mnoho slalomářů tam totiž na překážkách ničilo lodě.

Poprvé budou v Řecku jezdit slalomáři ve slané mořské vodě. "Je tam ´šrumec´ jako třeba ve francouzském Bourgu. Navíc se od vln se odráží sluníčko a z mořské vody nás trochu pálí oči," dodala. Závodit v brýlích nelze, drží se na nich kapky vody. A ještě k tomu vedro... "Už teď bylo v Aténách 40 stupňů. Neumím si představit, že by tam bylo v srpnu ještě třeba o deset víc. To se upečeme," kroutila hlavou opálená Pavelková, kterou za pár dnů čeká největší domácí start - 10. a 11. července se do Troje po roční pauze vrací závody Světového poháru. ¨

Všechno své úsilí však česká kajakářka směřuje k jedinému cíli - olympijským hrám. Konkurence se nebojí. "Největšími soupeřkami budou Elena Kaliská, Štěpánka Hilgertová, Němka Planertová a Američanka Giddensová. Ale bez medaile budu zklamaná," netají kajakářka Irena Pavelková.

Kajakářka Irena Pavelková v akci.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze