Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavelková bude bez medaile zklamaná

1 2004
Praha - Vodní slalomářka Irena Pavelková pojede v srpnu na své třetí olympijské hry. V Atlantě 1996 skončila šestnáctá, v Sydney 2000 pátá. O svých ambicích před startem v Aténách tvrdí: "Bez medaile budu zklamaná." Ve čtvrtek od 14.00 hod odpovídala na otázky čtenářů idnes.cz v on-line rozhovoru.

Když se podívala v Sydney na výsledkovou tabuli a uviděla své jméno na páté příčce, byla zklamaná a o Aténách 2004 vůbec nepřemýšlela. "Musíš dozrát," říkal ji tehdy trenér Milan Bílý.

Odpovědi
Ireny Pavelkové najděte ZDE

A Pavelková skutečně jede do Atén jako vyzrálá závodnice. I když mnozí se na ní dívají jako na smolařku - v roce 1997 vyhrála celkové hodnocení Světového poháru, byla stříbrná na mistrovství Evropy v roce 2002, bronzová na šampionátu starého kontinentu v roce 2000 i letos, je mistryní světa ve hlídkách z loňského závodu v Augsburgu, ale sportovnímu světu zůstává tak trochu skrytá. Vodnímu slalomu totiž v posledních letech jednoznačně dominuje dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová.

"Když se řekne Štěpánka Hilgertová a Irena Pavelková, tak všichni budou znát Štěpánu, a ne mě. Ještě toho musím vyhrát hodně. Třeba olympiádu," řekla Irena Pavelková před dvěma lety, když skončila druhá v celkovém hodnocení Světového poháru.

"Já se snažím být lepší než Štěpánka už několik let, snad to teď vyjde," smála se při on-line rozhovoru Pavelková. Do redakce idnes.cz dorazila přímo od doktora - po návratu z desetidenního soustředění v Aténách si musela nechat propláchnout uši. "To mám z té slané vody, radši na mě křičte," žertovala předtím, než začala odpovídat.

V Aténách byla letos už poněkolikáté. Na jaře si tam vyjezdila definitivní letenku na olympijské hry. V závodě Světového poháru skončila třetí. "Tamní kanál mi docela sedí, takže mám před olympiádou dobrý pocit, i když je v Aténách těžká voda. Ale ta mi vyhovuje víc než lehčí," vysvětlovala. Aténský kanál pro vodní slalom je prý náročnější než ten z Her v Sydney 2000. Organizátoři na něm museli dokonce udělat úpravy, mnoho slalomářů tam totiž na překážkách ničilo lodě.

Poprvé budou v Řecku jezdit slalomáři ve slané mořské vodě. "Je tam ´šrumec´ jako třeba ve francouzském Bourgu. Navíc se od vln se odráží sluníčko a z mořské vody nás trochu pálí oči," dodala. Závodit v brýlích nelze, drží se na nich kapky vody. A ještě k tomu vedro... "Už teď bylo v Aténách 40 stupňů. Neumím si představit, že by tam bylo v srpnu ještě třeba o deset víc. To se upečeme," kroutila hlavou opálená Pavelková, kterou za pár dnů čeká největší domácí start - 10. a 11. července se do Troje po roční pauze vrací závody Světového poháru. ¨

Všechno své úsilí však česká kajakářka směřuje k jedinému cíli - olympijským hrám. Konkurence se nebojí. "Největšími soupeřkami budou Elena Kaliská, Štěpánka Hilgertová, Němka Planertová a Američanka Giddensová. Ale bez medaile budu zklamaná," netají kajakářka Irena Pavelková.

Kajakářka Irena Pavelková v akci.Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...Najdete na iDNES.cz