Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Promiňte, postele došly. V Koreji řeší, kde ubytovat olympioniky

Olympijská vesnice v Pchjongčchangu | foto: ČOV

25 2017
Vlajek s pěti kruhy v Pchjongčchangu přibývá, Jižní Korea usilovně chystá teprve třetí zimní olympijské hry na asijském kontinentu. Jaké budou? Šéf české mise Martin Doktor i generální sekretář ČOV Petr Graclík se vrátili z poslední inspekční cesty. Co viděli, shrnul Doktor do věty: „Hry budou pěkné, i když je tam ještě dost práce.“

Korejci mu na spoustu otázek dávali odpovědi typu: „To budeme vědět až tak na konci října.“ Přesto nepochybuje, že by nedostavěli, co slíbili.

Stačí se rozhlédnout: „Ohromný nával dělníků na všech místech. Jako by tam natáhli půlku Asie.“

Pravda, občas se staví poněkud nepředvídatelně. Například v olympijské vesnici v Kangnungu. Apartmány, jež v únoru dočasně obsadí olympionici, si už koupili Korejci, kteří se sem nastěhují po hrách. Platí zde: náš zákazník, náš pán. Což tu a tam vede i k nemilým překvapením.

„Budoucí kupec si například nadefinoval, že v místech, kde jsme plánovali postel, chce mít šatní skříň. A tak tam už teď stojí veliká šatní skříň,“ popisuje Doktor.

Nejen proto jsou s postelemi na hrách trable. Zapomeňte na obrovské pokoje ze Soči a Ria. Tady jsou menší, a i přesto je jich málo.

Fotogalerie

„Seškrtali nám počty míst a apartmány. Všechny evropské země si stěžují, že dostaly málo postelí,“ líčí Doktor. Ale nějak si už poradí, doprovod ubytují v okolí vesnice.

Ani plánovaná doprava sportovců z letiště v Inčchonu rychlovlaky do Pchjongčchangu se konat nebude, protože i vlaky mají být během her poněkud přeplněné.

„Pošlou nás raději autobusy a věci poveze za námi náklaďák.“ Cesta do dějiště her se tak z hodiny a půl natáhne o další dvě hodiny.

Zácpa poté může nastat rovněž ve více než dvacetipatrové budově v olympijské vesnici, kterou Čechům organizátoři přidělili. Obsluhuje ji totiž jediný výtah. „Kdo bydlí nahoře, má nejkrásnější výhled, ale taky může půl hodiny čekat na výtah,“ tuší Doktor. S Graclíkem nyní hrdě hlásí: Vybojovali jsme, že nás ubytují v nejnižších šesti patrech.

Ovšem největší dopravní kolaps nemá hrozit ani cestou z letiště, ani u výtahu, nýbrž v průběhu her mezi 14. až 17. únorem na silnici ze Soulu do Pchjongčchangu.

Jak už byla česká olympijská mise varována českým velvyslanectvím, v těchto dnech budou Korejci slavit lunární nový rok. „Nejen že lidé v tyto dny nechtějí pracovat. Seberou se a jedou ze Soulu na východ. Existují příběhy, jak strávili na totálně ucpané silnici do hor deset hodin místo tří,“ dozvěděl se Graclík.

Oheň her, putující už z Řecka, se v Pchjongčchangu rozhoří 9. února. Vše začne na stadionu pro 35 tisíc diváků. Podle dlouhodobé předpovědi má být v tu dobu minus 10.

Stadion pro zahajovací ceremoniál olympiády v  Pchjongčchangu

TADY VŠE ZAČNE. Improvizovaný stadion pro zahajovací a zakončovací ceremoniál her. Po jejich skončení bude rozebrán, zůstane jen budova vpravo.

„Musíme dát každému z týmu do výbavy o jedny jégrovky navíc,“ směje se Graclík.

Venkovní stadion bude improvizovaný, určený jen pro zahájení a zakončení her. „Pak ho rozebereme, sbalíme a odvezeme pryč,“ tvrdí organizátoři.

Mezitím mají sedmnáct dnů proudit na olympijská sportoviště desetitisíce fanoušků. Že je zatím 70 procent vstupenek neprodaných? Žádné strachy, nabádá Doktor: „Když se v Koreji řekne, že někam půjdou všichni, tak tam Korejci opravdu jdou. Jak se budou blížit hry, vstupenky začnou mizet.“

Skokanské můstky v Pchjongčchangu ční nad fotbalovým hřištěm.

Skokanské můstky v Pchjongčchangu ční nad fotbalovým hřištěm.

A co strach z možného útoku ze strany KLDR?

Jihokorejci údajně zůstávají zcela klidní a přesvědčení, že jde opět pouze o výhrůžnou slovní rétoriku souseda. „S tím tu žijeme už 60 let,“ vykládají Čechům. Ti žádnou eskalaci napětí nepozorovali. „Ačkoliv v šuplíku na pokoji jsme našli i jakousi masku,“ povídá Doktor.

Každá z předchozích olympiád měla nějakou svoji hrozbu, kterou média patřičně propírala.

Soči teroristy, Rio ziku.

„Do Brazílie jsme tehdy nakoupili pro sportovce speciální repelenty,“ říká Doktor a v nadsázce přidá: „Ale v tomhle případě asi proti raketám do Koreje nic nepovezeme.“

Autor:


Nejčtenější

Maskoti letní olympiády v Tokiu se jmenují Miraitowa a Someity

Maskot olympijských her v roce 2020 v Tokiu dostal jméno Miraitowa (vlevo),...

Maskot olympijských her v roce 2020 v Tokiu dostal jméno Miraitowa, maskot paralympiády se jmenuje...

Další z rubriky

Koulování na vzestupu. Chce se stát novým olympijským sportem

Koulování má i svou soutěžní podobu. Momentka z MS 2017 v Německu.

VIDEO Japonsko chystá letošní ročník mistrovství světa v koulování a má ambiciózní plán - prosadit tento...

VZPOMÍNKY NA KOREU: Dva rozdílné druhy olympijského ticha

Padžu, Jižní Korea. Vyhlídka na demilitarizovanou zónu a Severní Koreu (3....

Zápisník o olympiádě v Pchjongčchangu 2018: zase se ukázalo, že hry jsou až příliš propojené s...

Nashle v Pekingu! Vrátí se hokejisté do špičky? A jaká bude sestava?

RADOST NA STŘÍDAČCE. Česká hokejová reprezentace porazila ve druhém zápase...

Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) Po ukrutné neúrodě na počátku tisíciletí snad na českých zimních stadionech konečně zase začíná...Najdete na iDNES.cz