Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Pechanová ve vodě boxuje, zpívá, řeší účty. Doplave pro medaili?

Jana Pechanová - Dálková plavkyně Jana Pechanová na pětikilometrové trati na MS v Seville. | foto: Jiří SeidliDNES.cz

19 2008
Plave deset kilometrů a najednou ji napadne: "Jé, že já nezaplatila všechny složenky!" Nebo si začne zničehonic zpívat. "Jde o to, naladit se na rytmus nějaké písničky. Pak líp zvládáte ve vodě krizi," vypráví Jana Pechanová.
Doporučujeme

A krize určitě přijde.

"Někdy vás přepadne už po 300 metrech, jindy po osmi kilometrech. Musíte s ní počítat."

Pro Milana Jiráska, prezidenta českých olympioniků, je právě ona, 27letá dálková plavkyně Komety Brno, tajným tipem na cenný kov z her v Pekingu. Stala se "černým koněm" výpravy.

"Nemyslím na to. Ale vím, že šanci mám. Vždyť pokaždé jsem teď doplavala do pátého místa," říká. Pátá skončila i na letošním mistrovství světa v Seville. Tehdy si v duchu zpívala "Nechte vlajky vlát" od Aleše Brichty. Pořád dokola, jako odrhovačku. "Taky Divokej Bill na mě ve vodě funguje," prozrazuje.

Nejprve však musí Pechanová absolvovat "vodní box". Po startu se masa závodnic ve vodě fackuje.

Nejhůř jí bylo při závodě v Hongkongu. "Tehdy jsem měla monokl, u nosu roztrženou kůži, rozseklý ret. Kolikrát jsem tam dostala loktem nebo kop nohou. Soupeřka přesně ví, kdy ránu rozdá. Ale už jsem se naučila rozdávat je i já. Jinak to nejde."

Desetikilometrový závod představuje dvě hodiny tvrdé práce. Dvakrát denně teď dvě hodiny trénuje, zvyká si na dlouhé trápení. "A když mě přepadne, často si říkám: Mám já tohle zapotřebí?"

V australské vodě Pechanovou už sežehly medúzy, vzdala však zatím jedinkrát v životě, v Dubaji. "Tehdy jsem byla po nemoci. Neměla jsem dost natrénováno, abych se dostala do cíle. Ale olympiáda je jiný závod. Ten se nevzdává," tvrdí, přestože i tentokrát se před vrcholem sezony léčila, brala antibiotika.

Na hrách v Aténách 2004 ještě reprezentovala v bazénu a bojovala s trémou. Teď bude při tom, až olympijské hry zažijí historickou premiéru dálkového plavání.

Se soupeřkami se utká na veslařském kanálu! "Prý tam mají chaluhy. No, snad je vyčistí. Už jsem mezi chaluhami plavala předloni mistrovství světa v Montrealu. Zamotají se vám do ruky, snažíte se je odhodit. Nepříjemná věc."

Zato s čínským smogem ani se silným větrem si dopředu hlavu neláme. "Některé věci neřeším," uculí se. Vlastně se skoro pořád směje. A nakupuje. Ať je kdekoliv.

Ani strava v olympijské jídelně ji prý nezaskočí. "Já jsem totiž všežravec," oznamuje. "Klidně si dám dva dny před závodem i svíčkovou. Ale tu Číňani asi nevaří, co?"

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze