Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Peking: skvělá organizace a na pivo jen s policistou

24 2006
Praha - Dva roky zbývají do chvíle, kdy začnou v čínské metropoli Pekingu olympijské hry. Prvním velkým testem na nejvrcholnější sportovní podnik tu bylo juniorské mistrovství světa atletů. Co odpozorovala česká výprava, jaké zážitky si z nejlidnatější země světa odvezla?

Vesmírné zahájení.
Při juniorském šampionátu se konala generálka na zahajovací ceremoniál her. "Nádhera! Celá show byla ve vesmírném duchu. Nad stadionem létaly planety," líčí půlkařka Tereza Čapková. "A stroj s ohněm připomínal slunce," říká tyčkař Jan Kudlička.

Dokonalá organizace.
"Jako podle pravítka," tvrdí Čapková.

Zakrytá bída.
"Chudinskou část na kraji města oplotili a na plot dali billboardy. Všechno se přestavuje," říká Kudlička.

Jiné jídlo.
Někteří měli potíže s čínskou stravou. Čapková: "Buď byla moc sladká, nebo kořeněná. Chybělo mi víc kuřecího masa a těstovin."

Kontroly v civilu.
Když se atleti vraceli do hotelu ve sportovním, nikdo je nekontroloval. "Zato když jsme šli v civilu z nákupu nebo procházky, hned prohlíželi, co v taškách máme," vypráví Čapková.

Na pivo s policistou.
Cestou na večerní občerstvení hlídal trenéry policista. "Usmíval se a říkal, že je to jeho rajon a že musí s námi," říká technický vedoucí výpravy Vít Rus.

Domluvili se.
Jazyková bariéra byla minimální. Kudlička: "Naše čínská průvodkyně se tři roky učila česky. Jen rozhodčím jsme hůř rozuměli."

Pozor, smog.
To bude potíž. "Zpočátku se mi z něj dělalo špatně. Prý plánují čističku vzduchu," vypráví Kudlička.

Klima se přes den rychle mění.
Vedoucí výpravy Rus: "Ráno je vlhkost vzduchu 80 procent, zato večer 40."

Olympijský stadion.
Má tvar ptačího hnízda, ještě se staví. "Je hotový ze dvou třetin. Celé staveniště ohradili, dovnitř jsme se nedostali," líčí Rus.

Komunismus.
"Byl jsem překvapený, socialismus na mě nedýchl," říká Rus. "Ale vždy ráno kolem sedmé jedou davy lidí na kolech do práce. Na každé velké křižovatce je Číňan s mobilním servisem pro kola. Lidé se snaží přivydělat si. Pouliční prodejci vás tahají za ruku a za každou cenu chtějí něco prodat."

Tušení velkých věcí.
Keře v parcích jsou už teď upravené do tvaru olympijských symbolů. Až Číňané vše dobudují... "Bude to velkolepá olympiáda," věští Čapková.

Autoři:


Grafton Recruitment Praha
ELEKTROMECHANIK SPECIALISTA - POUZE RANNÍ SMĚNA!

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 37 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze