Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Peking zahrnul Tchaj-wan do trasy štafety

26 2007
Peking - Organizátoři olympijských her v Pekingu vyvolali politický spor, když zahrnuli do trasy štafety s olympijským ohněm Tchaj-wan. Navzdory požadavkům tamních politických představitelů trasa ze samostatného ostrova, na který si stále Čína dělá nárok, povede do Hongkongu.

Tchajwanci požadovali, aby pochodeň jejich zemi opustila do oblasti mimo čínské území, ale Hongkong je autonomní oblast pod čínskou správou. Přesto
organizátoři dali Tchaj-wan do štafety za Vietnam a před Hongkong. Předseda Tchajwanského olympijského výboru Cai Čchen-wej už prohlásil, že se ostrov štafety za těchto okolností nezúčastní, protože postoj Pekingu shazuje samostatnost Tchaj-wanu.

"Tuto trasu nemůžeme akceptovat," prohlásil. Starosta Chau Lung-pin však má opačný názor, nechce vyvolávat spory a s trasou souhlasí.

Štafeta bude nejdelší v historii a měla by se zastavit na všech pěti kontinentech i na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Po 137.000 kilometrech a 130 dnech cesty na Národním stadionu olympijský oheň vzplane 8. srpna 2008 při slavnostním zahájení.

Trasa štafety z větší části kopíruje takzvanou Hedvábnou stezku a měla by se nést v duchu kréda "Světlo a vášeň, sdílejte sen". Pochodeň vybraná ze třech stovek návrhů je 72 centimetrů vysoká. Má červeno-stříbrnou barvu s motivem oblaků a tvar čínského pergamenu. Tím by měla připomenout čínský vynález papíru, plující oblaky zase zobrazují spolupráci lidí při olympiádě.

Autor:


Témata: příští OH, Peking
Najdete na iDNES.czmobilní verze