Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Perkins si chce závod užít

12 2000
S y d n e y - Australský plavec Kieren Perkins chce dokázat, že ještě nepatří do starého železa a v Sydney bude bojovat o třetí zlatou medaili v řadě na nejdelší olympijské trati. Pokud se mu to podaří, bude prvním plavcem. kterému se podobný kousek podařil.

Před šesti lety Perkins vytvořil světový rekord na 1500 metrů volným způsobem, který platí dodnes. Na trůnu mistra světa ho ale vystřídal jeho krajan Grant Hackett, který by měl být jedním z největších favoritů i v bazénu v Homebush Bay.

Sedmadvacetiletého Perkinse, otce dvou dětí, trápily v posledních šesti letech zdravotní problémy. Vždy se ale dokázal v pravou chvíli připravit na důležité závody. Proti všem očekávání v roce 1996 v Atlantě obhájit zlato z Barcelony, přestože předtím málem  nepostoupil z rozplaveb.

Také před pár měsíci mnozí pochybovali o tom, zda se Perkins dokáže do Sydney nominovat. Na květnových kvalifikačních závodech se ale předvedl ve výborné formě. Skončil druhý za Hackettem a pouze 1,14 sekundy mu scházelo k pokoření hranice 15 minut, pod kterou se od Atlanty nedostal. Rychlejší byli letos pouze Hackett a Američan Erik Vendt.

Od srpna 1991 do září 1994 vytvořil Perkins osm světových rekordů, teď je však vděčný za pozici outsidera. "Díky bohu o mně lidé nemluví jako o favoritovi. Čtyři roky jsem nevyhrál závod," pochvaluje si.

"Bude to vzrušující, nervy drásající a napínavé. Olympijské hry, to je nejtvrdší závod, jakého se můžete zúčastnit," těší se plavec. "Pro mne je to poslední olympiáda, poslední závod, takže si to chci pořádně užít," dodal.

Autor:


Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz