Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Pět kruhů v rukou profesionálů

20 2006
Praha - "Politici musí získat podporu pro olympiádu, ale za její organizaci by měli být odpovědní manažeři," píše sportovní podnikatel Miroslav Černošek, jehož společnost mimo jiné organizuje atletický mítink Zlatá tretra. V rubrice Pražské fórum přinášíme dva názory na plány uspořádat v Praze olympijské hry. Ekonomickými aspekty se ve svém komentáři zabývá Jan Balcar.
Miroslav ČernošekMIROSLAV ČERNOŠEK,
podnikatel
v oblasti sportu

Proč by se Praha neměla pokusit o získání letních olympijských her? Proč by se v Česku nemohlo odehrát něco, co zvládli uspořádat Řekové, kterých je jen trochu víc než nás? Jsou snad Atény méně historickým městem sevřeným mezi kopci než Praha? Proč být zbytečně skromní, zakřiknutí a nesebevědomí?

Mnohem zásadnější otázkou než "zda ano" je pro mě osobně otázka "jak". Můj názor je jednoznačný -s profesionálním řízením, jaké takový projekt vyžaduje, bez lidové tvořivosti a amatérských pokusů. Od úvodního rozhodnutí kandidovat se všech nutných kroků a procesů musí ujmout týmy zdatných a zkušených profesionálů, kteří mají s organizací významných sportovních akcí řadu zkušeností a pro které nepůjde jen o volnočasovou amatérskou aktivitu, ale o byznys jako každý jiný.

Co mají rozhodovat politici

Vlastní role politiků je v tak zásadním projektu nezastupitelná, protože to oni musí získat a udržovat veřejnou podporu pro kandidaturu.

Avšak rozhodnutím kandidovat končí politický přístup k věci a musí ho nahradit přístup manažerský. Projektový tým musí být sice pod politickou kontrolou, ale neměl by podléhat vlivům politických šarvátek, neměly by na něj mít žádný vliv volby, které na pražské i celostátní úrovni během přípravy olympiády několikrát proběhnou. Nechť si politici po právu připíšou zásluhu za rozsáhlé dobudování infrastruktury a všechny další očekávané benefity, ale při prosazování možnosti hry pořádat a při jejich organizaci ať nechají pracovat zdatné profesionály.

Zisk pro Prahu, Plzeň i Havířov

Olympijská kandidatura Prahy přinese užitek celé zemi, dojde k ekonomickému oživení, a to během přípravy her, v jejich průběhu i po jejich konci. Pouze pražské firmy a Pražané by sami rozhodně nezvládli miliardové stavby na straně jedné a třeba kontrolu vstupenek při vstupu na závody vodního slalomu na straně druhé.
Celá republika se zapojí do organizace.

Jsem si tím jist, protože dobře vím, kolik firem se každoročně podílí "jen" na jednodenní Zlaté tretře, která se odehrává v Ostravě.
Dodavatelé služeb, technologií a zboží jsou od Plzně až po Havířov a jejich dodávky jsou každoročně za desítky milionů.

Pět kruhů, olympijský oheň a vše souvisící jsou nejrespektovanější symboly světa. I proto vše, co je s nimi spojeno, budí respekt a zájem. A protože vrcholový sport organizovaný a řízený profesionály je z velké části závislý na skvělém marketingu, bude již sama kandidatura na uspořádání olympijských her unikátní marketinkovou příležitostí na představení Prahy a celé České republiky světu.

Uspět napoprvé by byl zázrak

Je úplně jedno, že první pokus o uspořádání her v roce 2016 nemusí být úspěšný. Je férové přiznat, že uspět s první kandidaturou, navíc čtyři roky po hrách v Londýně, by byl malý zázrak. Ale i získávání zkušeností, budování kontaktů a nabroušení kandidátských ostruh má svou cenu.


Naší kandidátskou cenou bude to, že v případě neúspěchu v roce 2016 bude tým předkládající kandidaturu pro hry v roce 2020 zkušenější a poučenější, protože i ve sportu platí, že z malých proher se rodí velká vítězství.


Pokud již dnes bude Praha deklarovat úmysl pořádat olympijské hry, budou všechny následné sportovní a společenské akce posuzovány kandidátskou optikou. A po každé zdařilé sportovní akci bude možno dodat: "A takto skvěle jsme připraveni uspořádat v budoucnu i olympijské hry."


V Česku již dnes umíme organizovat špičkové sportovní akce, jsme připraveni na podání olympijské kandidatury a rovnocenného boje o získání možnosti letní olympijské hry skvěle zorganizovat.

Kdo má rozhodnout o olympijských hrách?

Jan BalcarJAN BALCAR, ekonom, pracoval na Úřadě vlády za premiéra Zemana

Je pochopitelné, že představitelé Českého olympijského výboru (Milan Jirásek, Jiří Zedníček) se snaží získat podporu pro olympiádu. Je to věcí jejich cti a osobních ambicí.

Český olympijský výbor však tyto hry financovat nebude a nebude ani odpovědný za to, kdo ponese finanční ztráty, resp. komu budou připsány zisky.

Podstatnější však je, jak se dotkne olympiáda a její příprava života Pražanů. Olympijské hry jsou grandiózní projekt, při kterém se náklady a výnosy dají vyjádřit jen přibližně. A s přiklepnutím her se musí jejich příprava rozběhnout naplno a musí být k dispozici peníze.

Protože Praha ani státní rozpočet peníze nemají, může být příprava her financována z úvěrů. Kdo je poskytne a s jakými garancemi, to by mělo být známo už při rozhodování o uspořádání her. Poskytovatel úvěrů ponese z největší části finanční rizika. Pokud se nenajde nikdo ze soukromé sféry, pak nastupuje do hry stát a hlavní město Praha. V takovém případě už je to především záležitostí daňových poplatníků.

Nutnou podmínkou pro uspořádání olympijských her v Praze v roce 2020 je kompletní vybudování vnějšího a vnitřního dopravního okruhu, vybudování metra na letiště a výstavba dálnic a rychlostních silnic. Zároveň musí být zachováno klidné centrum města, které umožní obdivovat krásy Prahy pěším turistům - proto je nutné vybudovat pěší zóny od náměstí Jana Palacha po Jiráskův most, zrušit provoz aut před Národním muzeem a podobně. Hry a především jejich příprava nesmí narušit turistický ruch. Zachování podmínek pro to, aby turisté do Prahy dál přijížděli, je zdaleka nejdůležitější. Jsou totiž pro město trvalým zdrojem peněz.

Milan Jirásek argumentuje, že "s rozhodnutím o pořádání olympijských her musíme počkat, až bude po komunálních volbách, před nimi nechceme situaci vířit". Je to podivné prohlášení. Rozhodujícími pro uspořádání olympijských her jsou přece Pražané.

Magistrát argumentuje ve prospěch pořádání olympiády a odvolává se na studii, kterou si dal vypracovat firmou PriceWaterhouseCoopers. Co však z této studie znají obyvatelé Prahy, aby si mohli utvořit věcný názor? Měli by dostat podrobné informace, co znamená olympiáda pro jejich obvod a ulici. Bez garance dokončení infrastruktury města před jejím začátkem nemá smysl o olympiádě uvažovat. Ani pořádat referendum.

OLYMPIÁDA V PRAZE? Přehled článků najdete ZDENajdete na iDNES.czmobilní verze