Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Pět ruských atletek přišlo o olympiádu kvůli dopingu

31 2008
Pět ruských sportovkyní přišlo o olympijské hry. Účast v Pekingu jim zakázala Mezinárodní atletická federace kvůli podezření z dopingu. Důvodem je podezření z manipulace se vzorky při dopingové kontrole, konkrétně z podvržení cizí moči.

Jde i o mistryni světa mílařku Taťjanu Tomašovovou či Jelenu Sobolevovou, držitelku letošních nejrychlejších časů na 800 a 1500 metrů.

Dalšími potrestanými atletkami jsou mistryně Evropy v hodu diskem a vedoucí žena letošních světových tabulek Darja Piščalnikovová, bývalá světová rekordmanka v hodu kladivem Gulfija Chanafejevová a běžkyně Julija Fomenková.

Z porušení antidopingových pravidel jsou podezřelé také její kolegyně Světlana Čerkasovová a Olga Jegorovová, ty jako jediné z potrestaných atletek nefigurovaly v nominaci pro Peking.

"V Pekingu nebudou tyto atletky startovat," potvrdil šéf ruské atletiky Valentin Balachničov. "Ve středu jsme dostali e-mail od IAAF, že bylo rozhodnuto zakázat těmto atletkám start ve všech soutěžích IAAF."

IAAF podle vlastního sdělení přišla na nesrovnalosti DNA sportovkyň při porovnání vzorků odebraných při dopingové kontrole minulý týden v Moskvě a výsledků opakovaných analýz uložených vzorků z minulého roku.

V prohlášení federace oznámila, že tento způsob prověřování starších vzorků praktikuje už přes rok.

"Týden před olympiádou je tohle zdrcující zpráva. Netuším, jak se z ní dokážeme vzpamatovat," uvedl Balachničov.

Velmi nelibě nesla zprávu Sobolevová, která se pozastavila především nad tím, že se případ objevil zrovna týden před olympiádou. "Ta nařčení jsou nepochopitelná. Myslím, že vše bylo předem naplánované. Vybrali si pečlivě chvíli, kdy s tím už nic nemůžeme dělat. Nemůžeme se bránit ani vše vyšetřit. Máme svázané ruce," dodala.

Podle agentury AP se dopingová kauza ruských atletek svým rozměrem blíží pět let starému skandálu kolem kalifornské laboratoře BALCO. Ta vyráběla dříve nezjistitelný steroid THG a jejími klienty byly známé hvězdy jako Marion Jonesová, Tim Montgomery či Dwain Chambers.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze