Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Petera: Olympiádu bych zkusil i bez vlády

7 2008
Praha - Ve Špindlerově Mlýně se o víkendu snažil šéf společnosti Praha olympijská Tomáš Petera přesvědčit premiéra Mirka Topolánka, že jeho podpis pod právními garancemi vládu nezavazuje k žádným zbytečným výdajům. Podle informací MF DNES se však předseda vlády dál zdráhá olympiádě v hlavním městě pomoci. Takový výsledek Petera popírá.

"Už to, že mi premiér Topolánek umožnil, abych se s ním několikrát potkal, je náznak, že o tom chce hovořit. A toho si opravdu hodně vážím," komentuje schůzku Petera.

O čem jste se tedy bavili?
Vysvětloval jsem mu, co přesně znamená podpis pod právními garancemi, co bude následovat a jak velký je tento první krok.

Čím jste argumentoval?
Snažil jsem se všem na jednání vysvětlit, že to, co je potřeba udělat teď, je krok zcela nezávazný, nestojí nyní ani korunu. Nešlo tedy o rozhovory ve smyslu "ve středu to podpořte", ale o diskusi problému, jak to teď vlastně je.

A s čím jste z Krkonoš odjel?
Mám pocit, že premiér a případně další členové vlády mají celkový obraz o tom, v čem první krok spočívá. To znamená, že mají dost informací, aby se mohli rozhodnout.

Domluvili jste se na další schůzce?
Já za sebe jsem už veškeré kroky podnikl. Jsem samozřejmě připraven se kdykoliv s kýmkoliv potkat a dál vysvětlovat. Ale to je z mé strany vše.

Už jste se o výsledcích jednání v Krkonoších bavil s primátorem?
Neměl jsem ještě příležitost, ale doufám, že ji budu mít zítra (v pondělí – pozn. red.).

Pokud by se stalo, že by premiér garance nepodepsal, co by bylo pak?
Snažili byste se s vládou vyjednat její mimořádné zasedání?
To je nesmysl, zasedá 9. ledna, my musíme dotazník do Lausanne poslat 14. ledna. Žádné další zasedání nepřipadá v úvahu.

Takže co bude?
Ve čtvrtek se sejde správní rada společnosti Praha olympijská a rozhodne, v jaké podobě dotazník odešleme a zda ho vůbec odešleme.

Vy osobně byste ho poslal?
Já za sebe bych ho poslal určitě.

Jenže když tam nebude...
... to neznamená, že ho bez garancí nemůžeme poslat. Klidně, ale naše šance v boji to výrazně sníží.

Do užšího výběru byste se asi už nedostali, že?
Neznáme kvalitu dotazníků dalších uchazečů, nevíme, jestli v něm nebudou mít podobné nebo ještě vážnější problémy. Takže nikde není psáno, že jsme definitivně ze hry venku. Tu práci do června nebo do července budeme odvádět naplno, pokud se dál nedostaneme, pak je na rozhodnutí města, jak budeme postupovat.

Tedy zda podklady pro kandidaturu v roce 2016 použít i pro rok 2020?
Ano, zhodnotíme, co můžeme použít. Devadesát procent materiálu je použitelných, jen je potřeba si říct, jestli do toho boje jít znovu.

Nebude pak Praha v boji o další kandidaturu vnímána jako outsider? Jako někdo, kdo si nebyl schopen zajistit podporu vlády?
Outsider ne, ale rozhodně nám to přitíží. Podpora, kterou teď potřebujeme, není finanční, jde o podporu olympijské charty a o to, umožnit pobyt akreditovaných osob na území země. A to může znervóznit Mezinárodní olympijský výbor nebo jednotlivé sportovní mezinárodní svazy. ŠKODA AUTO a.s.
Specialista Smart Devices

ŠKODA AUTO a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze