Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Povinné plavání kvůli zdraví jej dovedlo až na olympiádu do Londýna

LÁSKA V KOKPITU. Moderní pětibojařI Ondřej Polívka a Natálie Dianová v kabině vládního letadla při focení kalendáře Dukly 2012 | foto: Ivana Roháčková

1 2012
Měl stažený hrudník, špatně dýchal, a tak mu doktoři doporučili plavat. Byly mu v té době dva roky. "Rodiče se mnou trávili hodně času u bazénu," je vděčný letos čtyřiadvacetiletý pětibojař Ondřej Polívka. Než se však dostal ke své nynější disciplíně, byla to ještě dlouhá cesta. "Plavání jsem se věnoval až do dvanácti," vzpomíná.

Výsledky však neměl příliš dobré. Ani závodní atmosféra mu nešla příliš pod nos. "Míval jsem velkou trému, navíc jsem byl nanejvýš průměrný," vypráví skromně.

Po letech se této vzpomínce usmívá, protože právě plavání je jeho nejsilnější stránkou v pětiboji. Na ten se dal ve čtrnácti letech. "Spolužák ze třídy mi ho doporučil. Na prvním tréninku jsem dostal do ruky pistoli a hned mě to chytlo," směje se Polívka.

Program OH

Přehledný program olympijských her den po dni

"Do té doby jsem měl v ruce jen vzduchovku, a to ještě někde na pouti," vysvětluje svou vášeň. "Ale když jsme pak ve střílení závodili a hodinu jen stříleli, hrozně mě to bavilo," vrací se ke svým začátkům.

V nich byla také důležitá další pětibojařská disciplína, šerm. "Díky němu jsem vyšel z rutiny, kterou mi dávalo plavání. Najednou to bylo něco nového, zajímavého," říká. Ovšem hned vzápětí nadšení ze šermu krotí. "Teď mi dělá největší potíže. Můj výsledek na olympiádě hodně ovlivní právě výsledek z něj."

Mezi českými pětibojařkami navíc bude mít svou o rok mladší přítelkyni Natálii Dianovou. "Seznámili jsme se před sedmi lety v Plzni na mistrovství světa," usmívá se nevinně student Zemědělské univerzity, kde se věnuje počítačům.

"Jednou bych chtěl dělat s počítačovými sítěmi," prozrazuje závěrem člen programu McDonald’s Olympic Hopefuls, který se věnuje růstu talentovaných olympijských nadějí.

Najdete na iDNES.czmobilní verze