Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pětibojař prožil nejkrásnější den

30 2000
S y d n e y - Rus Dmitrij Svatkovskij vyhrál v Sydney olympijský závod moderních pětibojařů. Osmadvacetiletý bývalý mistr světa z let 1994 a 1995 dohromady nasbíral 5376 bodů. Rodák z Moskvy figuroval po střelbě, šermu, plavání a parkuru na pátém místě a zlato vybojoval v závěrečném běhu na tři kilometry. Stříbrnou medaili v pětihodinovém závodě získal Maďar Gábor Balogh a Pavel Dogval z Běloruska skončil třetí.

Svatkovskij poté, co protnul pomyslnou cílovou pásku, klesl na kolena a nevěřícně kroutil hlavou. "To je zázrak, nejhezčí den mého života," radoval se ruský moderní pětibojař, i když ještě ztěžka popadal dech. V uplynulých dvou letech příliš nezávodil, trápila ho zranění paty, zad a kolena. "Už nejsem mladý. Dokonce jsem byl nervózní, ale nakonec se na mě štěstí usmálo," dodal až pětačtyřicátý muž světového žebříčku. Úřadující mistr světa Andrejus Zadněprovskis obsadil až sedmé místo.

Do soutěže Svatkovskij nevstoupil podle svých představ. Ve střelbě málem přišel o všechny medailové naděje. "To bylo strašné," narážel na čtrnácté místo, které v šermu vylepšil a posunul se o tři výše. "Taky nic moc," komentoval. V plavání na 200 metrů volným způsobem si zlepšil o dvě sekundy osobní rekord a už figuroval na osmé místě.

Po třech disciplínách vedl Američan Chad Senior. Obtížný parkur vše změnil a Svatkovskij byl náhle pátý. "V minutě bylo vše jinak," řekl Rus po brilantně zvládnuté jízdě bez trestného bodu. Do běhu odstartoval se ztrátou devatenácti sekund na vedoucí dvojici, již tvořili Olivier Clergeau z Francie a Velizar Iliev z USA. Moderní pětibojaři křižovali sem a tam hřiště baseballového stadiónu a Rus taktickým výkonem postupně předběhl všechny soupeře.

Autor:


Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...Najdete na iDNES.cz