Běžkař Novák míří do Soči. Bez buchet, zato s obří podporou

Petr Novák | foto: archiv Petra Nováka

29 2014
Olympiáda, neolympiáda, manželé Jan a Svatava Novákovi z Božího Daru si při zimním sportovním svátku odskočí k televizi jen ve chvíli, kdy v Soči vystartuje na běžkách jejich syn Petr. Na zimní hry nakonec jede, i když nebyl členem reprezentačního družstva.

"Můžeme se kouknout jen na Petrův závod. A potom zase musíme honem do práce v našem skiareálu Novako," říká Petrova maminka Svatava.

A že závod bude podle ní v případě syna pořádná detektivka. I když jsou Novákovi dlouholetí trenéři, odhadnout Petrovo umístění si vůbec netroufají. Byli by sice rádi, kdyby lidé říkali, že je ve své lyžařské škole učí běhat na lyžích olympijský medailista. Jen tak jednoduché to ale není.

"Vůbec se neodvažujeme tipovat, protože Petr v této sezoně nejel žádný světový pohár, i když se s některými výbornými závodníky při závodech setkal a nevedl si vůbec špatně. Výsledek na olympiádě proto vůbec nedokážeme odhadnout," usmívala se Svatava Nováková.

Ranec buchet na cestu určitě synovi nenapeče, protože je jednak nemá rád a problémy by byly s jídlem i při vstupu do letadla.

Samostatnou kapitolou je bezpečnost olympioniků. Matka o syna strach nemá. Myslí si, že bude o sportovce dobře postaráno, i když člověk nikdy neví. Vůbec si nechce připustit, že by se na olympiádě mohlo něco stát. Horší mohou být místa jako například náměstí, kde se shromažďují davy lidi.

"Hrozba terorismu je poměrně nepříjemná věc. Věřím ale, že když se daly do nejdražší olympiády v Soči tak obrovské peníze, tak Rusové udělají vše pro bezpečnost, když vše bude připomínat manévry," řekl starosta Božího Daru Jan Horník. Osobně by na olympiádu jako sportovec jel. Nechce totiž udělat radost teroristům, kteří se svými vyhrůžkami snaží olympiádu zkazit.

Krušnohorský Boží Dar reprezentuje i Lukáš Bauer. Městečko je pyšné, že na sto obyvatel má jednoho olympionika. Bylo tomu tak při poslední olympiádě, kde závodil Lukáš Bauer a Milan Šperl.

Stejně jako pro ně se doma na náměstí chystá po olympiádě přivítání. Jak velké a slavnostní bude, to záleží na dosažených výsledcích. "Už teď je třeba sklonit hlavu před výkony Nováka i Bauera. Věřím, že budou mít i potřebný kousek štěstí," uvedl starosta Horník.

Autor:

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Najdete na iDNES.cz