Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bude to obrovský rozdíl, říká laufař Novák o olympijské padesátce

Petr Novák | foto: archiv Petra Nováka

22 2014
Karlovarský běžec na lyžích Petr Novák, jenž vede průběžné hodnocení FIS Marathon Cupu, si v neděli vyzkouší také olympijský závod na padesát kilometrů. "Bude to obrovský rozdíl," upozorňuje na prudké kopce v areálu Laura.

Na Božím Daru mají své domy kousek od sebe, na dohled si budou také v neděli na startu olympijské padesátky v Soči. A dost možná to pro Lukáše Bauera i Petra Nováka bude také loučení s pěti kruhy.

"Spolupráci na trati ale dopředu neplánujeme ani s Lukášem, ani s ostatními kluky. Takhle dopředu to ani nejde," říká druhý ze jmenovaných, kterého coby specialistu na laufy volnou technikou s hromadnými starty do Soči díky jeho skvělým výsledkům povolal reprezentační kouč Miroslav Petrásek.

Petr Novák odjížděl do Soči jako aktuální lídr FIS Marathon Cupu a v neděli bude chtít svou letos tak výtečnou formu na lyžařských maratonech předvést také na těžké a včerejším deštěm podmáčené trati v běžeckém areálu Laura.

A můžete vůbec nějak spolupracovat během závodu?
Při závodě se dá něco domluvit, musí k tomu ale být nějaká příležitost. Ze zkušeností z minulých závodů to vidím spíš bledě.

Proč? Padesát kilometrů, to je fůra místa na domlouvání, ne?
Jenže v každém závodě se startovní pole rychle rozpadlo a v takovém případě nevěřím, že budeme společně v nějaké malé skupince, abychom mohli spolupracovat. Určitě bude důležité, jak rychle se pojede od začátku.

A jak rychle se pojede?
Já stále doufám, že to nebude až tak rychlé, abych se nezahltil v prvních kilometrech a byl schopný absolvovat celý závod v relativně slušném tempu.

Jaký čekáte rozdíl mezi laufy a olympijskou padesátkou?
Obrovský, samozřejmě. Člověk tady tolik nevyužije toho balíku jako při laufech. V kopci mi moc nepomůže, že jedu za někým, a ty sjezdy jsou tak rychlé a těžké, že si tam člověk taky těžko odpočine.

Tomu příliš nenahrává ani zdejší profil tratí.
Je tady opravdu strašně zvláštní. Člověk se na trati cítí skvěle a za dalších pět set metrů je totálně mimo a bez sil... Určitě k tomu přispívá místní klima ve vysoké nadmořské výšce.

Bavil jste se o tom už s některým laufařem?
Jediný závodník, který se pohybuje se mnou na startech FIS Marathon Cupu, je Bělorus Alexej Ivanov. S tím už jsem tady několikrát mluvil a domlouval se na některých budoucích závodech.

Vracet se do seriálu budete jako jeho lídr a čerstvý olympionik. S jakým výsledkem?
Co se týče cílů na padesátce, tak stále bych si rád splnil to, s čím jsem přijel. To je umístit se do třicátého místa.

V Soči jsou velmi složité podmínky pro mazání a jeho zvládnutí bude v závodě jedna z klíčových podmínek pro úspěch. Jak jste spokojený s reprezentačním zázemím?
Proti laufům je to obrovský rozdíl. Tady si samozřejmě nemažu sám, ale maže nám servis, což je pro mne obrovské ulehčení a šetření energie. Také materiální vybavení reprezentačního servisu je samozřejmě na úplně jiné úrovni. Prostě nic lepšího si nemůžeme přát. Od prvního dne, co jsme tady, se servis nezastavil a stále pracují na testování.

Teď to už jen využít v závodě.
Já můžu v současné chvíli jen říct, že jsem udělal maximum, abych tady předvedl to nejlepší, na co mám.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze