Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Phelpsův dohmat? Ne, záběry vám neukážeme

Michael Phelps těsně po zisku osmé zlaté medaile z OH v Pekingu, kterou si vyplaval jako člen americké polohové štafety na 4x100 metrů. | foto: Reuters

18 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Přiznám se rovnou: Ani já jsem zprvu v páté řadě novinářské tribuny nevěřil, že Michael Phelps vyhrál stovku motýlek. Stejně jako tisíce diváků v hale jsem byl přesvědčen, že Srb Čavič dohmátl dřív – až do chvíle, než mě světelná tabule začala přesvědčovat o opaku.

Uvěřil jsem jí. Plavání není gymnastika. Vítěze tu přece určuje věda, neovlivnitelná supermoderní technika. Výrobek renomované švýcarské firmy sepne čas, jakmile se stěny bazénu dotkne lidská ruka.

Phelps byl vítěz. Konec diskusí.

Kdyby to šlo tak jednoduše...

Zástupci médií vzápětí požádali firmu Omega, aby jim poskytla stopáž zpod vody, která dohmat zachycuje lépe než neprůkazné fotografie a televizní záběry. Vždyť Omega disponuje i podvodním videem, zpomalujícím pohyb plavců na více než setiny vteřiny.

. Olympijský deník

Zvláštní zpravodaj MF DNES
Tomáš Macek
píše z Pekingu

Mluvčí firmy ochotně poskytnutí videa přislíbila. O půl hodiny později však oznámila: Plavecká federace FINA rozhodla nezveřejňovat stopáž časomíry v médiích.

"Je to otázka našich zásad," prohlásil Cornel Marculescu, výkonný ředitel FINA.

Jen jsem údivem otevřel pusu.

S hloupějším verdiktem už federace ani přijít nemohla. Konspirační teorie se rázem vyrojily jako hejno vos. Znamená to, že byl výsledek zfalšovaný? Upravený ve prospěch Phelpse, aby mohl dokončit svoji zlatou misi?

Ne, nevěřím tomu.

V tom případě mě však už napadá jediné vysvětlení, proč pánové z FINA odmítli stopáž ukázat.

Může za to uražená ješitnost.

Záběry tudíž skutečně prokazují Phelpsovo vítězství. Jenže funkcionáři, žijící v bublině vlastní všemocnosti, se urazili, že kdokoliv zpochybňuje jejich rozhodnutí. Srbský protest přece zamítli!

Jak je to směšné! Michael Phelps je velikánem těchto olympijských her a stal by se jím, i kdyby na motýlkářské stovce prohrál. Nezaslouží si, aby "bafuňáři" v sakách a kravatách zanechali na jeho triumfu jakýkoliv stín.

"A co byste s tou stopáží dělali?" ptal se Marculescu reportérů. Věřili byste tomu, že je tak naivní?

Ukázali bychom ji celému světu, pane Marculescu.

Autor:


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze