Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Phelpsův sedmý triumf napadli Srbové. Ale protest nevyšel

Michael Phelps (vpravo), Milorad Čavič - Vítězné gesto Michaela Phelpse (vpravo) a udivený pohled Milorada Čaviče. | foto: Reuters

16 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Sedmá zlatá medaile amerického plavce Michaela Phelpse, tím i jeho útok na olympijský rekord, se krátce ocitla v ohrožení. Jeho vítězství napadla srbská výprava, jejíž člen Milorad Čavič ve finiši prohrál o jednu setinu. "Časomíra nefungovala dobře," zlobili se Srbové. Mezinárodní federace protest záhy zamítla.

"Jde o hodně, jde o první místo, o olympijské zlato, proto jsme se ozvali," řekl Branislav Jevtič, vedoucí srbské olympijské výpravy.

"Ovšem není jediný důvod pochybovat o tom, kdo vyhrál. Prohlédli jsme si záznam závodu velmi pozorně. A první jasně dohmátl Phelps," prohlásil šéf federace Cornel Marculescu.

Šlo o napínavý závěr závodu na 100 metrů motýlek.

Srbský plavec Čavič v závodě vedl. Naopak Phelps, jenž bojuje o osm zlatých olympijských medailí, musel mocnými tempy dohánět ztrátu. Po polovině trati byl až sedmý.

Čavič však do cíle dosplýval. "Kdybych tam taky doklouzal, nestihl bych to. Proto jsem se rozhodl ještě pro jeden ostrý rychlý záběr," řekl Phelps. "Pravda, v první chvíli jsem si myslel, že jsem prohrál. Naštěstí to tak nebylo."

"Kdyby to záleželo jenom na mně, neprotestoval bych. Technika se klidně může pokazit," pronesl Čavič ještě před verdiktem plavecké federace.

V neděli tak může Phelps bojovat o osmé zlato a nový rekord. Zatím jen vyrovnal maximum krajana Spitze z her v Mnichově 1972. Srbský protest ho na cestě za snem nezastavil.Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...Najdete na iDNES.cz