Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Piju jako duha. Musím, říká Kožíšek

8 2006
Sestriere - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Vrozená vyšší hladina hemogobinu v krvi zkomplikovala předolympijskou přípravu běžce na lyžích Dušana Kožíška. Kvůli nadlimitní hranici nebyl připuštěn na start závodu Světového poháru v Davosu, a tak nyní kromě usilovného tréninku před turínskými hrami musí kontrolovat svou krev. Jak na to? "Piju jako duha," poznamenal s trpkým úsměvem.

Co to znamená? "No snažím se maximálně dodržovat pitný režim, popíjím medový čaj, džusy a vodu. Co nejvíc se zavodňuju, což pomáhá snižovat hladinu hemoglobinu. Má to ale i svá negativa, každou chvilku musím na záchod," říká dvaadvacetiletý bronzový medailista ve sprintu dvojic (s Martinem Koukalem) z loňského světového šampionátu v Oberstdorfu

Co kromě pití pomáhá hemoglobin snižovat?
Pohyb. Nevím, jak to přesně funguje, ale krev je po tréninku řidší a tím pádem i hladina hemoglobinu klesá. Ráno jsem byl na testech a vyšly mi hraniční hodnoty, po tréninku to už bylo v pořádku.

V Davosu jste startoval bez předchozího tréninku...
Právě. Možná by stačila vydatnější rozcvička. Těžko říci, nemám s tím velké zkušenosti, ale možná bych býval prošel. To, že jsem nemohl jet mě hodně mrzelo, šlo o sprint a těch před hrami moc nebylo.

Olympijská vesnice v Sestriere je poměrně vysoko (2000 metrů nad mořem - poz. red.), to asi není ideální vzhledem k tomu, že se olympijské závody konají podstatně níž, v Pragelatu.
Je to tak. Proto budeme budeme před závody i po závodech dvě noci trávit v Pragelatu.

Kdyby to bylo možné, upřednostnil byste privátní bydlení v Pragelatu, jako třeba Kateřina Neumannová?
Tak ze zdravotního hlediska, už vzhledem k regeneraci, by to určitě bylo lepší, ale nemyslím si, že by to mělo až tak výrazný vliv. Beru to, jak to je.

Zatímco ve vašem případě jde o vrozenou vyšší hladinu hemoglobinu, u některých sportovců vzrůstá o požití zakázané látky EPO. Nekazí vám náladu možný zvýšený zájem o vaší osobu ze stran dopingových komisařů?
Ne, já mám svědomí čisté, nic zakázaného jsem nepozřel. U mě je to výhradně věc nadmořské výšky. Jediné, co mě kalí náladu je obava, abych se vešel do povoleného limitu a nepřišel o vrchol sezony. Pro úspěch jsem v přípravě udělal maximum, vynechal jsem několik závodů, včetně mistrovství světa do 23 let, kde jsem měl docela slušnou šanci.

Požádal jste o výjimku pro výšku limitního množství hemoglobinu, kontrol vás tedy čeká celá řada.
Ano a podle jejich výsledků se výjimka povolí, nebo ne. Je to ale dlouhodobější záležitost. Možná to vyjde až pro příští sezonu.

Potkaly vás podobné problémy už dříve?
Ne, to ne. My se v minulosti ve velké nadmořské výšce tak často nepřipravovali. Snad jen na ledovci, ale tam člověk akorát tak vyjede nahoru a pak zase dolu.

Diskutuje se o komplexním zvýšení povolené hranice.
Mělo by k tomu dojít. Dnes už jsou přístroje natolik kvalitní, že by neměl být problém poznat, kdo k tomu přišel přírodní cestou a kdo po požití zakázaných látek.Najdete na iDNES.czmobilní verze