Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Atletická novinka: ne dresy, měníme čísla. James požádal Pistoriuse

VÝRAZ RESPEKTU. Mistr světa Kirani James požádal Oscar Pistoriuse o jeho číslo. Jihoafričan s amputovanýma nohama neváhal. | foto: Reuters

6 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Na fotbalových stadionech je to klasika. Konec zápasu a jde se na výměnu dresů. Ale při atletice? Dresy se přece nesvlékají. Tak jak získat cenný suvenýr od soupeře? Mistr světa v běhu na 400 m Kirani James to vymyslel lišácky. V cíli semifinále si vyměnil číslo s Oscarem Pistoriusem.

Nad jeho startem v Londýně se pořád vznáší tolik otazníků. Patří Oscar Pistorius, handicapovaný jihoafrický běžec s podkolenními protézami, na olympijské hry?

Vedení IAAF mu už před lety povolilo starty na vrcholných akcích - a tak se "Blade Runner" jako první tělesně postižený atlet představil loni na mistrovství světa v Tegu. Probojoval se do semifinále a v rozběhu pomohl národní štafetě, která nakonec ve finále získala stříbro.

SEMIFINÁLE. Jihoafrický atlet Oscar Pistorius se připravuje na start v...

Jihoafrický atlet Oscar Pistorius se připravuje na start v semifinále závodu na 400 metrů.

V Londýně už má pětadvacetiletý Jihoafričan individuální vystoupení za sebou, poprvé v kariéře si zaběhl olympijské semifinále. Kirani James mu složil velkou poklonu - jako památku na londýnskou olympiádu si totiž čtvrtkař z Grenady řekl okamžitě po doběhu o startovní číslo se jménem jihoafrického běžce.

"Klobouk dolů před ním, že tady závodil," říkal James. Startovním číslem Pistoriuse se pak nadšeně chlubil do televizních kamer. Mohl dát Pistoriusovi víc najevo, jak jej respektuje?

Na závěr menší oprava - už i při atletice došlo na výměnu dresů. Stříbrný medailista z běhu na 3 000 metrů překážek Francouz Mahiedine Mekhissi-Benabbad si v cíli finále nadšeně řekl o dres olympijského šampiona Ezekiela Kemboie. A pak dokonce Keňana chvíli nosil na rukou...

Keňský vytrvalec Ezekiel Kemboi absolvoval čestné kolečko v tílku svého

Keňský vytrvalec Ezekiel Kemboi absolvoval čestné kolečko v tílku svého francouzského soupeře, jemuž věnoval to své.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze