Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plavání v Aténách ovládl fenomén Phelps

22 2004
Atény - Smělý cíl získat osm zlatých medailí a překonat dvaatřicet let starý rekord Marka Spitze sice nesplnil, přesto se stal jednoznačně nejvýraznější osobností plaveckých soutěží na letošních olympijských hrách. Devatenáctiletý americký reprezentant Michael Phelps získal šest zlatých a dvě bronzové medaile.

Do historie olympijských her se však zapsal a vyrovnal rekord sovětského gymnasty Alexandra Diťatina z roku 1980 v počtu medailí na jedné olympiádě.

"Chtěl jsem, aby byl Michael Phelps jedničkou. Dokázat něco, co se ještě nikomu jinému nepodařilo," komentoval Phelps své jen z části naplněné sny.

Paradoxně šestou zlatou medaili získal, aniž se namočil. Své místo ve finále polohové štafety na 4x100 metrů totiž přenechal Ianu Crockerovi, ale nejcennější kov si z tohoto závodu odnesl také díky startu v rozplavbách.

Hry v Aténách byly naopak derniérou pro legendárního ruského kraulaře Alexandra Popova. Jeho kariéra se uzavřela v sobotní štafetě a Popov odjel bez jediné medaile. Bojovník, který se vyrovnal i se zraněním po bodné ráně při loupežném přepadení,
svou bohatou sbírku z předešlých olympiád nerozšířil.

V Aténách Popov nepostoupil na kraulařské stovce ze semifinále a na poloviční trati ani z rozplavby. Stále je však zapsán v análech na obou tratích jako světový rekordman.

Nedočkal se ani ve štafetách, v polohovce i v kraulu se musel spolu s krajany s Ruska spokojit se čtvrtým místem. Loučily se i další hvězdy Franziska van Almsicková, Jenny Thompsonová a Petria Thomasová.

V počtu světových rekordů Atény za Sydney zaostaly. Před čtyřmi roky jich padlo devět a jeden byl vyrovnán, letos to dlouho vypadalo, že se tomu plavci ani nepřiblíží. Před posledním dnem měnili zápisy ve světových tabulkách čtyřikrát, v sobotu však padly hned tři další rekordy.

A hvězdou závěrečného dne se stal znakař Aaron Peirsol, který se podepsal pod dva světové rekordy v jednom závodu. Jeden se štafetou na 4x100 metrů polohově a druhý sám na prvním úseku, kde pokořil individuální světové maximum.

Američané vládli, ale Australané byli také spokojení. Jejich představení v Řecku bylo vůbec nejúspěšnější za uplynulé půlstoletí. V čele s Ianem Thorpem a novou sprinterskou senzací Jodie Henryovou získali patnáct medailí včetně sedmi zlatých.

"Je to úžasné," pochvaloval si trenér Leigh Nugent. Úspěšnější byli Australané v roce 1956, kdy byli vůbec nejlepším národem.

"Je to naše nejlepší olympiáda mimo Austrálii. A navíc je potřeba připomenout, že v roce 1956 byl svět zdevastován po druhé světové válce. Proto to byla možná pro nás vůbec nejúspěšnější olympiáda," dodal Nugent.

Spojené státy americké získaly dvanáct zlatých medailí, tedy o dvě méně než před čtyřmi roky. Třetí skončilo Japonsko s třemi nejcennějšími kovy.

Pořadí národů podle medailových zisků v plavání:
      Zlato Stříbro Bronz Celkem 
1.  USA 12 9 7 28 
2.  Austrálie 7 5 3 15 
3.  Japonsko 3 1 4 8 
4.  Nizozemsko 2 3 2 7 
5.  Ukrajina 2 0 1 3 
6.  Francie 1 2 3 6 
7.  Polsko 1 2 0 3 
8.  JAR 1 1 1 3 
    Zimbabwe 1 1 1 3 
10. Čína 1 1 0 2
11. Rumunsko 1 0 1 2 
12. Rakousko 0 2 0 2 
13. Německo 0 1 4 5 
14. Maďarsko 0 1 1 2 
    Itálie 0 1 1 2 
16. Chorvatsko 0 1 0 1 
    Rusko 0 1 0 1 
18. V. Británie 0 0 2 2 
19. Argentina 0 0 1 1 
    Trinidad 0 0 1 1

Autoři: ,


Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...Najdete na iDNES.cz