Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čechům se v bazénu nedařilo, vypadli Janeček, Micka, Svěcená i Závadová

Olympijský závod mužů na 400 metrů volným způsobem (6. srpna 2016) | foto: AP

6 2016
Dlouho se čeští plavci Pavel Janeček, Jan Micka, Lucie Svěcená a Barbora Závadová v olympijském bazénu nezdrželi. Dvaadvacetiletý Janeček obsadil v rozplavbě polohového závodu na 400 metrů 24. místo, jednadvacetiletý Micka byl na 400 metrů volným způsobem 29., jejich osmnáctiletá kolegyně Svěcená na stovce motýlkem skončila osmadvacátá a Závadová brala na 400 metrů polohového závodu 14. místo.

Dostat se do finálové osmičky?

To bylo podle předpokladů pro Janečka bez šance. Přesto je jeho výkon 4:22,09 minuty výrazně horší, než co by si český plavec sám představoval.

Janeček, který se necelý měsíc před startem olympiády dostal do nominace díky splněnému limitu B, se nedokázal při premiéře pod pěti kruhy přiblížit vlastnímu českému rekordu 4:18,34 minuty.

Fotogalerie

Aby se dostal mezi postupují osmičku, musel by jej o téměř pět sekund překonat. Janeček se představil v druhé rozplavbě, v které dohmátl mezi osmičkou startujících jako poslední.

Do šestnáctičlenného semifinále nepronikla ani jeho mladší kolegyně Lucie Svěcená.

V třetí rozplavbě skončila na čtvrté pozici, ale následně se propadala pořadím. Výkon 59,45 vteřiny totiž stačil jen na 28. pozici. Za svým českým maximem 58,54 výrazně zaostala, ale i to by jí stačilo jen na 23. příčku v rozplavbách.

Dojem českých plavců nevylepšil ani Jan Micka. Ten se představil ve čtvrté rozplavbě na 400 metrů volným způsobem.

A zahájil ji nejpomaleji ze všech. Postupně se posouval výš, časem 3:49.97 nakonec obsadil v rozplavbě páté a celkově devětadvacáté místo.

„Chtěl jsem osobák,“ řekl Micka. „Ale na druhou stranu je to o pět desetin pomalejší než na mistrovství Evropy v Londýně. Takže pro veřejnost asi velký propadák ne, pro mě osobně jo. Bohužel už třetím rokem tam osobák nepadá. Ale tohle je doplňková disciplína, ta hlavní přijde za šest dnů. A tam si věřím rozhodně víc,“ řekl směrem k pátečnímu startu.

Závadová, která skončila loni na mistrovství světa v Kazani na své silné trati s časem 4:36,73 pátá, se v Riu finálové osmičce nepřiblížila.

Ve čtvrté rozplavbě skončila šestá, za svým osobním rekordem zaostala o tři vteřiny a v té chvíli figurovala na celkově osmém místě, ale celá zbývající osmička favoritek ji následně předčila, nakonec brala 14. příčku.

„To mluví za vše,“ řekla a přiznala, že nemá daleko k slzám. „Mám knedlík v krku. Rozjela jsem to celkem slušně, ale cítila jsem, že v té poslední stovce mi hodně chyběly síly a prostě to bolelo, jak se říká laicky,“ řekla zklamaně.

V tréninku se největší česká plavecká naděje na postup do finále v Riu přitom cítila dobře. „Všechno šlo, jak mělo, ale prostě v tom závodně mi cosi chybělo. Nevím, jestli tady udělala hodně i psychika, že přeci jen to je olympiáda. Nejvíce si člověk sám na sebe uplete ten bič, to byla asi moje chyba teď,“ řekla Závadová.

První den plaveckých disciplín ozdobil Adam Peaty, který jako první plavec v Riu překonal světový rekord. Prsařskou stovku zvládl jednadvacetiletý Brit v rozplavbě za 57,55 sekundy a rok staré vlastní historické maximum zlepšil o 37 setin.

Plavání

rozplavby:
Muži:
400 m vol. zp.: 1. Dwyer (USA) 3:43,42, ...29. Micka (ČR) 3:49,97.
100 m prsa: 1. Peaty (Brit.) 57,55 - světový rekord.
400 m pol. z.: 1. Kalisz (USA) 4:08,12, ...24. Janeček (ČR) 4:22,09.

Ženy:
100 m mot.: 1. Sjöströmová (Švéd.) 56,26, ...28. Svěcená (ČR) 59,45.
400 m pol. z.: 1. Hosszúová (Maď.) 4:28,58, ...14. Závadová (ČR) 4:38,53.

Autoři: ,


Další z rubriky

Americké vodní pólistky slaví po výhře nad Itálií olympijské zlato

Momentka z finálového utkání mezi vodními pólistkami USA a Itálie.

Americké vodní pólistky zdolaly ve finále olympijského turnaje v Riu de Janeiro tým Itálie 12:5 a...

Tokio jako Rio. Také japonská voda je pro olympiádu nevhodná

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Voda v Odaiba Marine Parku, kde by měli na olympijských hrách v roce 2020 závodit dálkoví plavci a...

Ruské akvabely popáté za sebou vyhrály týmovou soutěž na OH

Ruské akvabely se radují z olympijského triumfu v Riu.

Ruské akvabely popáté ovládly týmovou olympijskou soutěž. Stejně jako v Londýně skončily na...Najdete na iDNES.cz