Plavci a cyklisté vyrazili na olympiádu. Do Pekingu ale přicestují až později

Dráhoví cyklisté (zleva) Tomáš Bábek, Adam Ptáčník a Denis Špička. | foto: ČTK

26 2008
První část české olympijské výpravy vyrazila na dalekou cestu. Jako první odletěli bazénoví plavci, dálková plavkyně Jana Pechanová a také dráhoví cyklisté. Do Pekingu však dorazí jen tři cyklisté, ostatní dráhaři jedou trénovat do Koreje a do olympijské vesnice se přesunou až dva dny před zahájením svých soutěží v druhém olympijském týdnu.

Plavci budou trénovat v Hongkongu, kde budou do 5. srpna. Hry v Pekingu začnou o tři dny později.

"Jedu si pro medaili, to je jasný," smála se v dobrém rozmaru Pechanová, která se do Pekingu přesune až 12. srpna. "Ale takových je tam víc," řekla bývalá dvojnásobná medailistka z mistrovství světa.

Chce dobře odstartovat a zvládnou poslední dva kilometry, kde se prý bude rozhodovat. "Když to zvládnu, dopadne to dobře," uvedla pátá žena z letošního MS v Seville. Na cestu si přibalila i indiánský kamen jako talisman od přítele, kladiváře a rovněž olympionika Lukáše Melicha.

Z ruzyňského letiště odlétal i cyklista Milan Kadlec, který skončil pátý v bodovacím závodu na minulé olympiádě v Aténách, největší šanci z osmi bazénových plavců má prsař Jiří Jedlička. "Nepřipouštím si to, může tam uspět kdokoliv. Papírově jsem možná nejlepší, ale uvidí se až na místě," řekl prsař.

Příprava mu prý vyšla dobře, po dlouhé době je zdravý. "Tréninkové časy vypadají dobře," řekl jednadvacetiletý talentovaný závodník.

Reprezentantky v plavání (zleva) Jana Pechanová a Jana Klusáčková

Na postup do semifinále, což je jeho cíl, bude muset na dvoustovce plavat čas kolem 2:12, takže by si musel zlepšit osobní rekord o více než sekundu. Poloviční trať by potřeboval zvládnout za 1:01, o půl sekundy rychleji než je jeho maximum.

Přestože jede poprvé na tak velkou akci, je v klidu. "Těším se, že to bude zase něco jiného," řekl mladík s flegmatickou povahou. "Neprožívám to, aspoň mi to nesvazuje ruce. Buď na to mám, nebo ne. Kolikrát si před startem říkám, co tady vlastně dělám," usmíval se šestý prsař z letošního ME na stometrové trati.

Vrátit se po čtyřech letech mezi světovou špičku chce kraulař Květoslav Svoboda, devátý na dvoustovce v Aténách. Také jeho cílem je semifinále. "Je to v tréninku čím dál tím lepší," řekl.

Míní, že by mu mohly sedět rozplavby zařazené nezvykle v programu až večer čínského času. "Skákal jsem deset metrů vysoko, když jsem se to dozvěděl," uvedl s tím, že odpoledne závodí vždy lépe.

Poslední akce čeká dlouholetou oporu reprezentace Janu Klusáčkovou, za svobodna Myškovou. "Jedu si to hlavně užít," řekla. Na letošním mistrovství republiky zaplavala český rekord na kraulařské stovce.

"Ale do semifinále postoupit, to by byl velký úspěch," prohlásila žena fotbalového trenéra Luďka Klusáčka, který působí jako asistent Ivana Haška v klubu Al Ahlí v Dubaji. "Po olympiádě končím a jedu za ním," dodala.

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.

Najdete na iDNES.cz