Plavci ladili formu ve ´varné konvici´, Svobodovi nateklo oko

Květoslav Svoboda si na zimním Mistrovství republiky vybojoval účast na MS v Melbourne. | foto: Radek KalhousMF DNES

6 2008
Příprava ve "varné konvici". Něco na ten způsob absolvovali čeští plavci při předolympijském soustředění v Hongkongu. Předolympijskou formu totiž museli ladit ve vodě, která ve venkovním bazénu měla více než 31 stupňů Celsia. V úterý večer dorazili do Pekingu, dnes dopoledne poprvé okusili závodní bazén v olympijské Vodní kostce.

"To bylo jiné kafe," shodli se po tréninku.

Na něm však chyběl kraulař Květoslav Svoboda, který dostal neznámou alergickou reakci, nateklo mu oko a dostal od lékařky plaveckého týmu protialergickou injekci. "Měl škvírku," popisovala trenérka reprezentace Jaroslava Passerová.

"Květoš teď odpočívá, není to nijak dramatické, odpoledne se chystá na trénink," řekla lékařka Jitka Polišenská. "Léčíme to a zlepšuje se to," ujistila, že nejde o žádné závažné onemocnění. Sám plavec potvrdil, že šlo pouze o preventivní vynechání tréninku. "Není to nic vážného, jen jsem nechtěl, aby se to nějak moc nerozjelo," uvedl alergik a astmatik Svoboda.

Ráno měl zalepené oko tak, že ho nemohl otevřít. "Teď je to o dost lepší, takže snad s tím voda nic
neudělá," naznačil, že na další tréninkové fázi chybět nebude. "Ještě se mi nic takového nestalo, ale vůbec mě to neomezuje," dodal s tím, že důvod problému nikdo nezná.

S plavci se z Hongkongu vrátila i Jana Pechanová, česká medailová naděje v dálkovém plavání, která přitom měla přijet do Pekingu až za týden. "Ale v tom vedru se to nedalo," glosovala teplotu vody. "Ty podmínky stály za nic, ale ty nákupy, to bylo něco," usmívala se kraulařka Jana Klusáčková v narážce na levné obchody v Hongkongu.

Plavci neměli moc na výběr, teplá voda je v Asii takřka všude. Američané, včetně české znakařky Petry Klosové, se dokonce v Singapuru museli vyrovnat s teplotou takřka 35 stupňů. "Takže to jsme na tom ještě byli docela dobře," vykládala Passerová. "Studená voda netekla ani z kohoutku," dodala.

K bazénu si alespoň natáhli hadici s chladnější vodou, ale sluníčko ji stejně ohřálo. "Takže to nakonec mělo skoro stejně jako voda v tom bazénu," vzpomínal Jaroslav Strnad, trenér nejlepšího českého plavce Jiřího Jedličky. "Byl to mazec, každou chvíli jsem z toho měl moták v hlavě," řekl prsař Jedlička.

Týden tak využili plavci k aklimatizaci na časové pásmo a na teplé počasí s velkou vlhkostí, které panuje v Pekingu. "A tréninku už je teď před závody stejně méně," konstatovala Passerová. Neuvažovali plavci ani o tom, že by přijeli do Pekingu dřív jako Pechanová?

"Nechtěli jsme, aby byli ve víru olympiády dlouho před závody. Pak je to stres, z psychického hlediska je lepší přijet na poslední chvíli," vysvětlovala trenérka.

Autoři: ,


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz