Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plavci věří ve finálovou účast

30 2004
Praha - Tři týdny tvrdého tréninku na řeckou olympiádu, prvně v Pardubicích a poté čtrnáct dní v soukromém středisku ve španělském městě Callella, mají za sebou čeští plavci. Kromě kraulařky Sandry Kazíkové, kterou nepustilo na soustředění pracovní vytížení, a dodatečně nominované Petry Klosové, se v pátek do Prahy celý desetičlenný tým i s Ilonou Hlaváčkovou, Květoslavem Svobodou a Danielem Málkem.

Sestavu ve středisku vzdáleném asi 50 km severně od Barcelony doplňovali znakařka Kateřina Pivoňková, kraulařky Jana Myšková, Kristýna Kyněrová a Jana Pechanová a trio do štafety na 4x200 m Michal Rubáček, Martin Škacha a Josef Horký.

"Bylo to bezvadné soustředění, i když po tom přesunu z Pardubic dlouhé. Ale líbili se mi Dan Málek, dobře na tom jsou 'Květák', Ilča i Jana Myšková," zmínil největší české naděje kouč reprezentace Jaroslav Strnad.

Plavci využili nového střediska se soukromým padesátimetrovým bazénem a hotelu vzdáleného od drah snad třicet metrů. "Nemělo to chybu. Skvělá voda, výborné jídlo, moře asi sto metrů daleko," vypočítal Strnad největší přednosti.

Ve středisku se připravovaly také reprezentace Ruska a Skotska, trénovali tam i někteří plavci Kolumbie a Argentiny. "Ale bylo to bez problémů, v pohodě jsme se tam poskládali," uvedl trenér.

Menší zdravotní potíže měla pouze Jana Pechanová. "Nějakou angínu, ale vcelku rychle se z toho dostala," pravil Strnad.  Zranění vazů v kotníku trápí Kazíkovou, která trénuje doma.

"Trochu to bolí, mám nohu spíš jako kopyto a ne jako uvolněnou ploutev," přirovnala Kazíková. Závody to prý neovlivní. "Ještě jsou dva týdny," dodala sprinterka, která s týmem odletí do Atén 10. srpna, třebaže chtěla cestovat až o týden později.

Důvodem je start štafety na 4x100 m volný způsob, která byla do Atén na poslední chvíli dodatečně nominována. Místo v týmu se tak našlo i pro Klosovou. "Myslím, že celý olympijský cyklus byl úspěšný, chtělo by to vyvrcholení, alespoň jedno finále. Ale bude to hodně těžké," prorokoval Strnad.

"I když před Sydney jsme taky nevěřili," připomněl kouč dvě Málkovy finálové účasti.

Želízky jsou Hlaváčková a Svoboda. "Dan překvapí," věří šéftrenér. 

Právě Málek a spolu s ním i Pechanová a Kyněrová dostali právo odjet na olympiádu až díky divokým kartám, neboť nesplnili alespoň limit B českého svazu.

Časy však byly přísnější než vstupní kritéria mezinárodní federace FINA. Proto se rozhořela v plaveckých kruzích rozsáhlá diskuse, někteří plavci, kteří měli rovněž splněné limity FINA, vyjádřili nesouhlas.

Na přístup svazu si stěžovali také někteří trenéři.  "Právo stěžovat si měli jen ti, kteří kritéria splnili," mínil Strnad.

"Vůči nim by se to mohlo zdát nefér. Ale nikomu to neublížilo, další tři lidi navíc, to je jen ku prospěchu českého plavání. Byli prostě nejblíže limitům," obhajoval kouč.

V Sydney svaz nesměl okopírovat limity FINA, letos ale tuto možnost měl. "To je pravda, to jsme jako svaz trochu zaváhali. Jelo by do Atén ještě tak o pět lidí víc," připustil kouč.

Autoři: ,


Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...Najdete na iDNES.cz