Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Plavec Jedlička: Nervozita? Spíš mě děsí smog

Jiří Jedlička - Jiří Jedlička v redakci iDNES. | foto: David Votruba, iDNES.cz

15 2008
Mohl by "machrovat", ale působí spíš pokorným dojmem. Vzhledem ke svým výkonům by mohl pouštět do světa velkohubá prohlášení po vzoru nabubřelých Američanů, on však sebekriticky rozkrývá své chyby.

To však nic nemění na tom, že Jiří Jedlička je jednou z největších českých plaveckých nadějí na olympijských hrách v Pekingu.

Nejlepší plavec uplynulé sezony potvrdil oprávněnost olympijské nominace naprosto suverénním způsobem: prsařskou stovku na domácím šampionátu vyhrál o vteřinu a půl, na dvojnásobné trati měl náskok více než čtyř vteřin.

"Ale mohl jsem to ještě o vteřinu stlačit," říká jedenadvacetiletý Pardubák, který v Pekingu hodlá atakovat snový český rekord Daniela Málka.

Jirko, v Podolí jste se nominačnímu času musel přiblížit na 98 procent. Spadl vám kámen ze srdce, že jste jej splnil, nebo to byla spíš formalita?
O jakési formalitě by se dalo mluvit, když už jsem ten limit potvrdil několikrát předtím, ale pochopitelně se mi ulevilo. Ne, že bych byl přímo nervózní, když hned nešlo o život, ale oddechl jsem si.

Obě své trati jste vyhrál s ohromným náskokem. Ale co říkáte časům?
Jsem vcelku spokojený, ale trošku mě mrzí snad jen dvoustovka. Podle mého názoru jsem to mohl stlačit nejméně ještě o vteřinu dolů, ale asi se projevil velmi tvrdý trénink, který poslední dobou podstupuju.

Ale vypadalo to, že plavete zadrženě. Máte na víc?
V rozplavbách mám rezervu vždycky, ale finále jedu naplno. Je ale pravda, že mistrovství v Podolí jsem bral jako určitý test výkonnosti a první polovinu obou tratí jsem si nehrábl úplně na dno.

Co vám ještě chybí k top formě?
Musím se s fazonou tak trochu pomazlit (smích). Vyladím ji odpočinkem.

Prosím? Žádné závody, žádný trénink směřující k olympiádě?
Jistě (úsměv), fakt žádné závody, ty mě čekají až v Pekingu. Teď si ještě jeden těžký týden dám, ale pak budu jen odpočívat.

A spoléhat na to, že forma dorazí v den D?
No, přesně na den to asi netrefím, ale na týden určitě ano. Už to mám na sobě otestované. Teď jsem tak trochu zatavený a když si dám volno, fazona by měla rychle vygradovat.

Netajíte se tím, že na olympiádě budete spoléhat hlavně na prsařskou dvoustovku. Padne český rekord Málka?
Dan zaplaval fantastický čas a jeho dvě pátá místa na olympiádě v Sydney jsou nezapomenutelná.

Vy ale směřujete trochu níž. Říkal jste, že byste byl maximálně spokojen s účastí v semifinále.
To by bylo splnění jednoho krásného snu (vyhrkne). A kdybych navrch překonal Málkův rekord, spokojenost by to byla úplně maximální.

K Sydney se váží ještě vaše plavky. Stále plavete v osm let starém modelu?
Přesně tak! Ale nejdůležitější je, že mi naprosto vyhovují. Nové bych klidně otestoval, ale nemáme k nim přístup... I když Arena slibuje, že nám je brzo dodá. Tak uvidíme.

Prohlásil jste, že neznáte nervozitu. To ji neprobouzí ani blížící se olympiáda?
Ne, vůbec. Já opravdu nikdy nebývám nervózní. Spíš mám strach ze smogu. Aha, další ze seznamu alergiků... Je fakt, že při zhoršeném ovzduší se mi nedýchá nejlíp. Alergik jsem silný.

Když už jsme se dotkli tohoto problému, řekněte mi ještě jak se stavíte k mohutným olympijským protestům?
K tomu se snad ani nebudu vyjadřovat. Nemuselo by se to vyplatit (smích).Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze