Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plavec Kovář má třetí paralympijské zlato

25 2004
Atény - Svou třetí zlatou medaili získal na paralympijských hrách v Aténách handicapovaný plavec Martin Kovář. V aténském bazénu v sobotu znovu potvrdil, že nemá v kraulových závodech konkurenci a po stovce a dvoustovce vyhrál i sprint na 50 metrů. Opět své vítězství vyšperkoval světovým rekordem, vlastní maximum z loňského roku zlepšil na 45,65 sekundy.

Na nejkratší kraulařské trati si Kovář od samého počátku nejvíce věřil, trochu ho překvapila spíš zlatá ze závodu na 200 metrů.

"My jsme předpokládali, že budu plavat rychle, ale že by to vyšlo takhle stoprocentně, tak to určitě ne. Možná i proto, že mám na dlouhých tratích problém a můj handicap a zdravotní problémy mohou ovlivnit výkon. Tři medaile jsou splněný sen," rozplýval se šampion.

Trojnásobný vítěz z Atén věnuje svůj třetí cenný kov handicapovaným dětem z plaveckých středisek sdružení Kontakt bB, které spoluzaložil.

"Posílám medaili do Prahy, Brna, Hradce Králové, Karlových Varů, zkrátka všude tam, kde se děti učí plavat. Třeba mezi nimi právě teď rostou paralympijští vítězové a jednou využijí to, co kdysi Kontaktní střediska dala mně."

V Aténách Kováře čeká ještě start v závodě na 50 metrů znak, ve kterém by měl obhajovat zlatou paralympijskou medaili ze Sydney: "Už si tady žádné cíle nedávám. Já si to chci užít, hezky odplavat. Jestli se to povede, nevím, myslím, že obhajoba Sydney není otázkou tohoto dne. Moje forma je kraulová," dodal.

Zlatý muž ze soutěže diskařů Rostislav Pohlmann dnes získal v hodu oštěpem bronzový kov, v páté sérii si ho zajistil výkonem 37,91 metru. Pohlmanna zradila technika a po prvních dvou pokusech viděl pokaždé červený praporek.

"Škoda je hlavně toho druhého pokusu, ten byl za osmatřicet, možná devětatřicet metrů, těžko odhadovat, možná bych byl druhý. Nad těch čtyřicet, které předvedl Íránec, by to určitě nebylo. Jsem se sebou spokojený," zhodnotil závod Pohlmann.

Soutěž dokončoval se zraněním ruky, které si způsobil právě při svém nejdelším hodu.

"Hodně špatné to ale začalo být po tom čtvrtém pokusu. To jsem zvažoval, když už jsem byl na placce, jestli toho nemám nechat, ale tím pátým jsem ještě přidal asi dvacet centimetrů, takže jsem to nakonec odzávodil, ale v slzách. To se mi v životě nestalo," přiznal bronzový medailista, který je 'původním povoláním' basketbalistou na vozíku.

Češi mají po dnešku na kontě 25 medailí (12-7-6) a v pořadí národů jsou desátí. Na další cenný kov ale útočí cyklista Jiří Ježek.

Dvojnásobný paralympijský vítěz ze Sydney zvítězil v silničním závodě, ale šampionem se ještě nestal. Na aténských hrách byl totiž poprvé závod s hromadným startem sloučen dohromady s časovkou, takže medailisté budou známi až v pondělí po dojetí druhé části.

Soutěže družstev stolních tenistů vstoupily do závěrečné části. Do semifinále postoupili výhrou 3:1 nad Italy ve třídě deset Ivan Karabec, Jaroslav Cieslar a Tomáš Vrbka.

Zejména Karabec má velkou motivaci napravit si reputaci po diskvalifikaci
z dvouher. Jedním ze čtyř semifinalistů je také družstvo vozíčkářů ve třídě 5 - Michal Stefanu, René Tauš a František Glazar. Dnes porazili Švédy také 3:1.

Čtvrté místo dnes vybojoval Martin Němec ve vrhu koulí ve vozíčkářské kategorii F 56. Na paralympiádě neotevřeli jeho kategorii F 55, ve které je mistrem světa i Evropy, a tak musel závodit bez jakýchkoliv srovnávacích přepočtů s méně handicapovanými závodníky.

Ani výborný výkon 11,09 metru mu nakonec na třetí místo nestačil. Chybělo mu osmnáct centimetrů.

Nepopulární 'bramborová" medaile připadla v lukostřelbě také paralympijskému vítězi ze Sydney a dvojnásobnému mistru světa Zdeňku Šebkovi.

Plavání:
Muži:

50 m v.zp. (S3): 1. Kovář (ČR) 45,65 - světový rekord, 2. Tu Ťian-pching (Čína) 49,78, 3. Eulert (Peru) 50,22.
Atletika:
Oštěp (F57): 1. Mirzaei (Írán) 40,71, 2. Ali (Eg.) 39,12, 3. Pohlmann (ČR) 37,91.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...Najdete na iDNES.cz