Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plavec splnil limit v hodině dvanácté

4 2000
H e l s i n k y - Patnáct let tvrdé práce obětoval plavec Vlastimil Burda jedinému cíli, který se mu na mistrovství Evropy v Helsinkách doslova v hodině dvanácté splnil. Kraulař USK Praha, který na začátku roku zahájil tříleté studium na univerzitě v Bakersfieldu v Kalifornii, se v pondělí kvalifikoval jako čtvrtý český plavec na olympijské hry v Sydney v závodě, jenž byl posledním nominačním.

Svazové kritérium v rozplavbě na 400 metrů pokořil Burda o 1,6 sekundy a skvělým časem 3:53,36 minuty navíc o 2,2 sekundy překonal dvacet let starý český rekord Daniela Machka. "Splnil se mi životní sen," řekl Burda.

V pondělním finále nakonec obsadil lichotivé páté místo. "Určitě to považuji za svůj
největší dosavadní úspěch," pravil.

Čtyřiadvacetiletý rodák z Roudnice na Labem poprvé skočil do bazénu k tréninku v devíti letech. "Tenkrát jsem si řekl, že se jednou dostanu na olympijské hry a podřídil jsem tomu všechno. Ale asi si ještě pořádně neuvědomuji, že se mi to konečně podařilo," přiznal svěřenec Jaroslava Strnada, jenž po olympijských hrách převezme trenérskou taktovku nad reprezentačním týmem. "Až do Sydney přijedu a uvidím ty hvězdy, tak se mi minimálně podlomí kolena," tipuje kraulař.

Burdovi, jenž o jedinou setinu nesplnil podmínku českého svazu pro start na mistrovství Evropy a do Helsink odcestoval na základě divoké karty, sedí trénink v zámoří pod vedením Boba Steela. "Chtěl jsem na univerzitu v Cincinnati k Víťazkovi, ale to se mi nepodařilo, tak jsem si vyběhal alespoň Bakersfield. Je tam moc dobrá parta, bazén přímo ve škole, plave se za tým a mám také daleko víc možností závodit," vypočítává přednosti přípravy v USA Burda, jenž dálkově studuje ještě FTVS v Praze. "Tam ale moc nechodím," přiznal se bez okolků.

Burda se ještě donedávna nevyhýbal ani dálkovému plavání. Na mistrovství Evropy ve Vídni v roce 1995 si dokonce na pět kilometrů vyplaval čtvrté místo. "Když jsem viděl tu pětku tady, tak bych určitě nebyl bez šancí. Už loni jsem to však ve vlnách zabalil, na olympiádě totiž dálkové plavání není. Od loňska trénuji jen na čtyřstovku a na postup do Sydney," podotkl. "Teď ještě zvažuji, že bych na olympiádě zkusil i patnáctistovku," prozradil.

S trenérem Strnadem si Burda v příštím týdnu určí plán a místo přípravy na olympijské hry. "Vidím, jak ty myšlenky už nyní srovnává v hlavě a horečnatě přemýšlí," rýpl si do perfekcionisty Strnada. "Musíme si ale sednout a v klidu to probrat, hlavně místo přípravy," řekl Burda. "Pro mě je to velké překvapení, protože to Vlastovi letos moc nešlo, ale pro úspěch v Sydney uděláme všechno," slíbil trenér.

Vlastimil Burda při tréninku s Kateřinou Pivoňkovou

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...Najdete na iDNES.cz