Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plavec z Guiney předvedl ojedinělý styl

20 2000
S y d n e y - Dvaadvacetiletý Eric Moussambani z Rovníkové Guiney připravil nezapomenutelný zážitek divákům v areálu olympijských soutěží v plavání. Nastoupil v první rozplavbě na 100 metrů volný způsob spolu s dalšími dvěma závodníky a stal se takřka stejně povzbuzovaným plavcem jako jeho rychlejší kolegové, útočící na světové časy. Již úvod předznamenal budoucí podívanou. Karim Bare z Nigérie i Farchod Oripov z Tádžikistánu byli za předčasný start diskvalifikováni a Afričan měl bazén v Aquatic Centru jen sám pro sebe.
Stometrovou vzdálenost plaval Moussambani vůbec poprvé v životě, doma trénuje jen ve dvacetimetrovém bazénu bez drah. Jeho styl byl naprosto ojedinělý, vůbec neponořoval hlavu a nohy mu místo pohybu na hladině visely spíše dolů. Ani jednou jimi nezčeřil hladinu a znovu vzkřísil málem zapomenuté sousloví "olympijský turismus".

S kotoulovou obrátkou se Moussambani 'popasoval' docela dobře, ale ve druhé padesátce mu viditelně docházely síly a na posledních metrech se posouval kupředu jen ztěžka, občas se skoro zastavil. Nakonec exotický plavec dohmátl vyčerpaný v čase 1:52,72, více než o minutu horším, než je světový rekord. Dokonce byl i o sedm sekund pomalejší, než světový rekordman Pieter van den Hoogenband z Nizozemska na dvojnásobné trati.
Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze