Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plavkyně Pechanová chtěla inzultovat i portugalského trenéra

Dálková plavkyně Jana Pechanová | foto:  Michal Růžička, MAFRA

21 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Olympijský závod v dálkovém plavání je vodní verzí běžeckého maratonu. S tím rozdílem, že atletky se na trati nekopou a nefackují. Zato plavkyně? Včera, ve vodách kanálu Šun-i, se i zlatá Ruska Larisa Ilčenková porvala s Brazilkami Cuňhovou a Okimotovou.

"A já pak dostanu žlutou kartu! Přitom ony byly agresivní. Asi nevědí, že plavání není box," rozčilovala se. Bronzová Britka Pattenová si s Němkou Maurerovou nadávaly ještě za cílem. "Na trati se udála spousta nefér věcí," tvrdila Cassandra Pattenová.

Jana Pechanová dostala od brazilské soupeřky ránu do oka. "Ale víc jsem jich rozdala. To musíte. Nemám ráda ty bazéňáky, co jsou z bazénu zvyklí plavat podle čáry, tady ji nemají, a tak plavou cik cak," povídala.

Nejraději by z vody inzultovala i kouče Portugalky Inaciové. "Na tyči jí podával do vody občerstvení – a přesně do mých záběrů. Takže jsem se o tu tyč asi třikrát bouchla. Měla jsem sto chutí vyrvat mu ji z ruky a hodit ji po něm."

Nejprve však byla smutná. V objetí přítele, kladiváře Lukáše Melicha, hledala útěchu po 8. místě.

"Bylo to strašný," hlesla za cílem. Dva dny předtím netrénovala, jen léčila nachlazení a pila čaj. "Čtyři roky se připravujete, a pak se to takhle pokazí," vzdychla.

Pátou ženu z letošního světového šampionátu zařadil zpravodajský server her před startem mezi "pět vyzývatelek" neboli pět plavkyň, které jsou hrozbou pro největší favoritku Ilčenkovou.

Ale Pechanová nehrozila. Jen se trápila. "Už prvních 350 metrů k bójce bylo strašných. Sice jsem se držela balíku, ale cítila jsem se zle." Ani oblíbená písnička "Nechte vlajky vlát", kterou si v duchu brumlá během dvouhodinové šichty, tentokrát nepomáhala.

Na rozdíl od mnoha soupeřek Pechanová nepoužila revoluční plavky Speedo LZR Laser ani obdobný model od firmy Arena. "Tady jsou spíš na škodu, uvařila bych se v nich. Protože ty polyuretanové části, které obsahují, jsou nepropustné. Radši jsem si vzala svůj starý, dobrý typ."

Za plavky zasunula i dva energetické gely, které na trati spořádala. "A jak jsem mohla, tak jsem pila. Dokonce i vodu z kanálu. Potřebovala jsem se zchladit." Strach z nákazy ji neodradil. "Jsem očkovaná.
Na všechno."

Ve čtvrtém z pěti kol úmorně likvidovala ztrátu za vedoucí skupinkou. Když ji dorazila, na medailový finiš už nezbyly síly. Z balíku plavkyň se propracovala aspoň na osmou příčku, 12 vteřin od zlata.

Autor:


Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?Najdete na iDNES.cz