Plavkyně Pechanová chtěla inzultovat i portugalského trenéra

Dálková plavkyně Jana Pechanová | foto:  Michal Růžička, MAFRA

21 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Olympijský závod v dálkovém plavání je vodní verzí běžeckého maratonu. S tím rozdílem, že atletky se na trati nekopou a nefackují. Zato plavkyně? Včera, ve vodách kanálu Šun-i, se i zlatá Ruska Larisa Ilčenková porvala s Brazilkami Cuňhovou a Okimotovou.

"A já pak dostanu žlutou kartu! Přitom ony byly agresivní. Asi nevědí, že plavání není box," rozčilovala se. Bronzová Britka Pattenová si s Němkou Maurerovou nadávaly ještě za cílem. "Na trati se udála spousta nefér věcí," tvrdila Cassandra Pattenová.

Jana Pechanová dostala od brazilské soupeřky ránu do oka. "Ale víc jsem jich rozdala. To musíte. Nemám ráda ty bazéňáky, co jsou z bazénu zvyklí plavat podle čáry, tady ji nemají, a tak plavou cik cak," povídala.

Nejraději by z vody inzultovala i kouče Portugalky Inaciové. "Na tyči jí podával do vody občerstvení – a přesně do mých záběrů. Takže jsem se o tu tyč asi třikrát bouchla. Měla jsem sto chutí vyrvat mu ji z ruky a hodit ji po něm."

Nejprve však byla smutná. V objetí přítele, kladiváře Lukáše Melicha, hledala útěchu po 8. místě.

"Bylo to strašný," hlesla za cílem. Dva dny předtím netrénovala, jen léčila nachlazení a pila čaj. "Čtyři roky se připravujete, a pak se to takhle pokazí," vzdychla.

Pátou ženu z letošního světového šampionátu zařadil zpravodajský server her před startem mezi "pět vyzývatelek" neboli pět plavkyň, které jsou hrozbou pro největší favoritku Ilčenkovou.

Ale Pechanová nehrozila. Jen se trápila. "Už prvních 350 metrů k bójce bylo strašných. Sice jsem se držela balíku, ale cítila jsem se zle." Ani oblíbená písnička "Nechte vlajky vlát", kterou si v duchu brumlá během dvouhodinové šichty, tentokrát nepomáhala.

Na rozdíl od mnoha soupeřek Pechanová nepoužila revoluční plavky Speedo LZR Laser ani obdobný model od firmy Arena. "Tady jsou spíš na škodu, uvařila bych se v nich. Protože ty polyuretanové části, které obsahují, jsou nepropustné. Radši jsem si vzala svůj starý, dobrý typ."

Za plavky zasunula i dva energetické gely, které na trati spořádala. "A jak jsem mohla, tak jsem pila. Dokonce i vodu z kanálu. Potřebovala jsem se zchladit." Strach z nákazy ji neodradil. "Jsem očkovaná.
Na všechno."

Ve čtvrtém z pěti kol úmorně likvidovala ztrátu za vedoucí skupinkou. Když ji dorazila, na medailový finiš už nezbyly síly. Z balíku plavkyň se propracovala aspoň na osmou příčku, 12 vteřin od zlata.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz