Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Extrémy Pechanové: válečné vody, kvetoucí Balaton, teď olympijský rybník

Jana Pechanová, dálkové plavání | foto:  Michal Růžička, MAFRA

8 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Londýnské pořadatele podezírá z toho, že vodu v Hyde Parku vyhřívají. "Jak je možné, že její teplota tak rychle vylítla?" podivuje se dálková plavkyně Jana Pechanová. Na svůj olympijský závod by preferovala ledové podmínky, aby soupeřky vymrzly a ona pak měla snazší cestu k vylepšení osmého místa z Pekingu.

Ve slavném londýnském parku, kousek od Koutu řečníků, Pechanová plavala už loni při testovacím závodě. Letos se však do olympijských vod ještě nezanořila. "Bude to stejné," věří. "Na tom místě není nic zvláštního. Kdybyste byli z Příbramska, řeknu, že je to jako plavat na Papeži. Normální rybník, stromy, zeleň, jediné jiné je to, že jde o Hyde Park, Londýn a olympijské hry."

V jakých jiných zvláštních vodách už jste závodila?
Nevybavím si, co bylo nejšílenější místo, já plavu jen na těch rozumných.

Kde to bylo nejnebezpečnější?
Snad loni na mistrovství Evropy v Izraeli. Tam nevěděli, jak postavit 25kilometrovou trať, protože jak sousedí snad s pěti státy a jsou ve válečném konfliktu se všemi, nevěděli, jestli náhodou nenarušíme výsostné vody.

A co nějaká blízká setkání s faunou?
Maximálně ryby. Jó, v Thajsku, tam jsem viděla i žraloky, ale to jsem byla na dovolené a oni se báli víc mě. Byli malí, maximálně metroví.

V Hyde Parku jsou prý dost dotěrné kačeny.
Holky, co tam trénovaly, byly poštípané. Za to můžou triatlonisté, narušili kačenám teritorium a my to teď schytáme.

Jaký byl nejstudenější závod?
Voda měla 16 stupňů. Jednou v Londýně, kde jsem byla čtvrtá, a pak v Lisabonu, tam jsem vyhrála. Pod tuto hranici by už nás neměli pustit do vody, ale ono se to vždycky nějak naměří. A nejteplejší? Asi 33 stupňů.

Ale to už není úplně zdravé, ne?
Před dvěma lety se kvůli moc teplé vodě utopil Američan Franc Crippen, několikanásobný medailista z mistrovství světa.

Jaké bylo nejkrásnější místo na závod?
Hong Kong je mi příjemný, tam je to totiž spojené s nákupy, to mám ráda. Jinak strašně ráda závodím v Praze v Podolí, to je nejrychlejší bazén v republice. Ale dálkové? Lipno není špatné, jen je daleko.

Kde mají nejšpinavější vodu?
V Argentině, ale tam jsem nikdy neplavala. Zažila jsem kvetoucí vody, třeba Balaton, ale není to nic, co by mi vadilo. Příjemné to není, ale stejně se závod uskuteční.

Jak vyhlížíte ten olympijský?
Jak jsem se ze začátku těšila, tak dnes bych start nejraději odsunula, dneska necítím, že to bude můj den. Uvidíme, chci po závodě cítit, že jsem tam nechala všechno a neudělala jsem nějaký kiks.

Autor:
Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT - ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze