Plážové volejbalistky čeká brazilsko-americké finále

23 2004
Atény - Olympijský turnaj plážových volejbalistek vyvrcholí v úterý večer brazilsko-americkým finále. Stejně jako na loňském mistrovství světa v Rio de Janeiru se utkají o zlato Brazilky Adriana Beharová, Shelda Bedeová a pokusí se vrátit tehdejší porážku Američankám Kerri Walshové a Misty Mayové.

Beharová a Shelda, které si coby profesionálky vydělaly hrou na písku už více než milion dolarů, poslaly do boje o bronz Australanky Cookovou a Sandersonovou.

Brazilky zpočátku bodově zaostávaly, ale koncovka jim vyšla parádně. Dva útoky Sheldy, jedno její eso a útok Cookové do autu znamenaly vítězství Jihoameričanek 21:17. Ve druhém setu si daly soupeřky ještě o bod méně.

Cookové se tak brazilský pár 'pomstil' za prohru ve finále předchozí olympiády, kde na Bondi Beach triumfovala s Pottharstovou. "Všechny balony hrály na mě, ale dařilo se mi je zpracovávat a nahrávat Sheldě. Dobře jsme se doplňovaly," řekla Beharová a její spoluhráčka dodala, že nejdůležitější zápas olympiády mají teprve před sebou.

Druhé semifinále mělo ještě větší náboj, neboť proti Walshové s Mayovou se postavily za síť jejich krajanky McPeaková a Youngsová. Obě získaly na aténském písku skalp mimo jiné českých hráček Celbové s Novákovou a vzájemný duel trval 41 minut, jen o jednu méně než první semifinále. Úřadující světové šampionky Walshová s Mayovou se radovaly rovněž už po dvou setech.

Úterní finále začne ve 20 hodin SELČ, utkání o bronz o hodinu a půl dříve.

Výsledky:
Ženy - semifinále:

Beharová, Shelda (Braz.) - Cooková, Sandersonová (Austr.) 2:0 (17, 16), Walshová, Mayová - McPeaková, Youngsová (všechny USA) 2:0 (18, 15).

Semifinále mužů:
Španělé Javier Bosma a Pablo Herrera se v krátké historii plážového volejbalu na olympijských hrách probojovali jako první Evropané do finále. Až patnáctý nasazený
pár ve středu pokusí své překvapivé tažení ještě vyšperkovat v utkání proti Brazilcům Ricardu Santosovi s Emanuelem Regem.

Úřadující mistři světa a vítězové letošních šesti turnajů Světového okruhu se už v semifinále přesvědčili o síle jiné evropské dvojice. Švýcaři Heuscher, Kobel favorizované Brazilce trápili ve třech setech, zápas vyvrcholil až necelou hodinu před
půlnocí řeckého času. Emanuel a Ricardo ve třetí sadě vyhráli 15:12.

Španěly nestál postup tolik sil. Skloubené zkušenosti pětatřicetiletého Bosmy, který startuje už na třetí olympiádě, s dravým mládím a šikovností dvaadvacetiletého Herrery - nejmladšího účastníka olympijského turnaje a nedávného mistra Evropy do 23 let z Brna - přinesly znovu své ovoce. V semifinále na ně nestačili Australané Prosser, Williams.

Ricardo si zahraje ve finále OH podruhé, protože už v Sydney bral se Zé Markem stříbro. Teď může s Emanuelem ukončit čekání Brazílie jako velmoci plážového volejbalu na první triumf v mužském turnaji pod pěti kruhy.

Výsledky - semifinále:
Muži:

Bosma, Herrera (Šp.) - Prosser, Williams (Austr.) 2:0 (18, 18), Emanuel, Ricardo (Braz.) - Heuscher, Kobel (Švýc.) 2:1 (14, -19, 12).

Autor:

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Najdete na iDNES.cz