Plážové volejbalistky smetly Japonky

Celbová s Novákovou se radují - České plážové volejbalistky Soňa Nováková (vpravo) s Evou Celbovou se objímají po výhře nad Japonkami. | foto: Reuters

17 2004
Atény - České plážové volejbalistky mohou mít v rozpálených Aténách stále dobrou náladu. Po nizozemském páru odrazily i japonský odpor. Ve druhém setu předvedly dokonce exhibiční výkon a jasně vyhrály dva nula na sety. Před těžkou bitvou s prvním nasazeným americkým párem mají postup do osmifinále už jasný.

Po výhře nad Nizozemkami Kadijkovou a Leenstraovou porazily plážové volejbalistky Eva Celbová se Soňou Novákovou  v druhém zápasu Japonky Tokunovou, Kusuharaovou rovněž 2:0 na sety a měly by skončit nejhůře na druhém místě v základní skupině A.

Počáteční nervozitu, odvrácený setbol i nepříjemný servis japonských soupeřek - to všechno české hráčky na stadionu ve Faliru překonaly.

Ve čtvrtek večer, poprvé pod reflektory, nastoupí proti americkým mistryním světa Walshové s Mayovou s vědomím, že hlavní cíl už mají splněný. Zápas by měl být bitvou o prvenství ve skupině a tím i o lepší nasazení pro osmifinále.

"Hrálo se nám dneska lépe, už to nebylo tak hrozné jako před první zápasem. To byly strašné nervy, nemohly jsme ani dospat," řekla Nováková. Taktika proti menším soupeřkám zněla jasně: nahrávky tlačit k síti. "Japonky hodně odstupují a jsou to dobré polařky. Chtěly jsme taky dávat krátká podání, a to nám celkem vyšlo," doplnila. 

Japonky na začátku české hráčky trápily. Svou výškovou převahu nemohly Celbová s Novákovou proti asijské dvojici uplatnit, soupeřky jejich blok zdatně obcházely technickými údery.

Naopak Češky volily převážně tvrdý útok a první odskok ve skóre zaznamenaly po esu Novákové na 14:12. "To je ono," ozývalo se z hloučku na tribuně v barvách trikolory.

Mírné vedení však vymazala Kusuharaová rovněž přímo z takticky krátkého servisu a bylo vyrovnáno 17:17. Útok Celbové do autu nabídl Japonkám první setbol, ale devětadvacetiletá rodačka z Náchoda hned svou chybu napravila. Druhou šanci na zakončení české hráčky využily a spadl z nich zbytek nervozity.

Stejně jako po vítězné koncovce setu v úvodním duelu s Nizozemkami se české volejbalistky, sehrané po deseti společných sezonách, uklidnily a utkání si začaly vychutnávat.

Japonky pod tlakem chybovaly a bezradně sledovaly, jak jim soupeřky utíkají
až na devítibodovou ztrátu (6:15).

Celbová s Novákovou, které byly před čtyřmi lety v Sydney deváté, svůj první cíl splnily. V Aténách chtějí minimálně mezi nejlepší osmičku, nejlépe pak přidat k bronzu z mistrovství světa 2001 další cenný kov.

Proti Američankám hodlají hrát uvolněně, čeká je premiéra ve večerním bloku. "Ještě jsme to nezkoušely, ani trénink nám na večer nenapsali. Moc to nemám ráda, ale ostatní holky říkaly, že světla jsou vysoko a neoslňují. Hlavně nebude vedro," přála si Nováková s tím, že proti Američankám nemají co ztratit. "Budeme hodně riskovat podání i za cenu zkažených. No a nahrávat si budeme spíš dál od sítě, Walshová je excelentní blokařka," dodala Nováková.

Zápas ON-LINE čtěte ZDE
 
Skupina A: Celbová, Nováková (ČR) - Tokunová, Kusuharaová (Jap.) 2:0 (21, 12), Walshová, Mayová (USA) - Leenstraová, Kadijková (Niz.) 2:0 (11, 13).
Pořadí: 1. Walshová, Mayová 4, 2. Celbová, Nováková 4, 3. Leenstraová, Kadijková 2, 4. Tokunová, Kusuharaová 2.

Autoři: ,


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...Najdete na iDNES.cz