Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalisté se učí vztekat rychle. Jinak jim video nepomůže

Česká plážová volejbalistka Markéta Sluková při olympijském utkání s Brazilkami. (6. srpna 2016) | foto: AP

8 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Třeba tenisté to znají velmi dobře: na obrazovce běží opakovaný záběr, v publiku panuje napětí - a pak přijde rozhodnutí, které zbavuje pocitu křivdy z chyby sudího. Technologická revoluce nyní zasáhla i volejbal a plážový volejbal.

Na olympiádě v Riu mohou kontrolovat sporná rozhodnutí pomocí videa. Nejde o kopii jestřábího oka z tenisu, ale o pomoc videosudího. Stačí ukázat rukou písmeno C jako challenge - a následně dalším gestem specifikovat problematickou situaci: může jít o aut, dotyk se sítí či třeba chybu nohou při servisu.

Hráči tak mohou učinit dvakrát za set (pokud mají pravdu, o challenge nepřicházejí). O použití videa však musí zažádat nejpozději pět sekund po skončení výměny.

A tady nastal - třeba pro český pár Sluková, Hermannová - problém. Video by jim možná bývalo pomohlo vyhrát úvodní zápas ve skupině proti Brazilkám Barbaře a Agathě. Jenže v kritickou chvíli, při sporném (ne)doteku sítě Slukové za stavu 5:4 v rozhodujícím setu, se nejprve dohadovaly s rozhodčím, až poté požádaly o challenge. Sudí už byl proti.

„Udělaly jsme to asi 6,5 vteřiny po konci výměny,“ popsala Sluková. Češky možná klíčovou výměnu ztratily a následně i celý zápas.

„Člověku v emocích nedocvakne, že má nárok na video, protože jde o novou věc. Je to škoda, kdybychom to zkusily o pár vteřin dřív... Víme, že příště se musíme vztekat okamžitě,“ řekla Sluková.

Fotogalerie

Mezinárodní volejbalová federace experimentuje s videem od roku 2013, kdy ho začala zkoušet na různých turnajích. Nyní ho zavedla na hrách; ale jeho využití zatím vázne.

„Rusové kvůli tomu prohráli zápas. Ještě to nebylo tak zaběhlé a sudí nechtěl vzít svou pravdu zpátky, i když jasně viděl na videu, že udělal chybu,“ řekla Hermannová.

Kanaďan Binstock zase údajně viděl Brazilce Cerutiho, jak se při výměně dotkl sítě. Jenže nedošlo mu, že pokud chce moment přezkoumat, musí výměnu přerušit. „Protože ve sportu vás učí, ať nikdy nepřestáváte hrát. A v pravidlech je, že když hra pokračuje, nemůžete zkoumat předchozí momenty,“ vylíčil Binstock.

Na olympiádě si však od videa slibují férovější rozhodování - i chvíle napětí, když na obrazovce poběží opakované záběry sporných výměn. „Může to hodně pomoct, pokud budou rozhodčí otevření tomu, uznat své chyby a brát rozhodnutí zpět,“ tvrdila Hermannová.

A pokud hráči nezapomenou, že se mají rychle „vztekat“.Další z rubriky

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz