Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Pljuščenko získal olympijské zlato

17 2006
Turín - Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko se dočkal! Získal vytouženou zlatou olympijskou medaili. Český reprezentant Tomáš Verner se ve volné jízdě posunul z dvaadvacáté na osmnáctou příčku a dosáhl svého nejlepšího výsledku na velké světové akci.

Trojnásobný mistr světa a stříbrný medailista ze Salt Lake City Pljuščenko potvrdil ve volné jízdě vedoucí pozici z krátkého programu a o více než 27 bodů porazil Švýcara Stéphana Lambiela, třetí skončil Kanaďan Jeffrey Buttle.

Spokojený Verner

Svěřenec Vlasty Kopřivové na úvod volné jízdy skočil pouze jednoduchého místo trojitého axela, ale bylo to jediné větší zaváhání v jeho programu.

Navíc předvedl čtverný toeloop, u něhož se při výjezdu dotkl rukama ledu. Ve volné jízdě získal 120,36 bodu, čímž o tři desetiny vylepšil své dosavadní maximum z loňské olympijské kvalifikace.

V turínské hale Palavela odskákal celkem sedm trojitých a jeden čtverný skok a s jízdou byl spokojený. "Po krátkém programu, kde jsem udělal hloupou chybu a dostal se do první rozjížďky, jsem musel jet hop, nebo trop. Na konci už jsem toho měl plné kecky," řekl devatenáctiletý Verner.

Nervózní Pljuščenko

Viditelně nervózní Pljuščenko otevíral program nejsilnější skupiny a od začátku své volné jízdy dokazoval, kdo je v současném krasobruslení králem. Za hudebního doprovodu z filmu Kmotr předvedl čistě trojkombinaci čtverného toeloopa s trojitým toeloopem a dvojitým rittbergerem a všechny trojité skoky s výjimkou flipu, který zařadil jen dvojitý.

Z naprostého soustředění, které doprovázelo i jeho jedinečné krokové pasáže, se uvolnil až v posledních vteřinách vystoupení, kdy si viditelně oddechl. Za volnou jízdu ruský krasobruslař dostal 167,67 bodu a stejně jako v krátkém programu překonal osobní i světové maximum.

Za ním se strhl dramatický boj o zbývající dvě medaile, v němž všichni kandidáti umístění na stupních vítězů chybovali. Úřadující mistr světa Lambiel stejně jako v krátkém programu zařadil jen dvojitého axela místo trojitého, který mu v Turíně nešel ani při tréninku.

Navíc upadl při pokusu o trojitý lutz, ale díky výbornému projevu a skvělým piruetám se nakonec radoval ze stříbrné medaile.
 
Na třetí pozici se ze šestého místa po krátkém programu posunul díky životní volné jízdě Buttle. Třiadvacetiletý zámořský krasobruslař upadl při pokusu o čtverný toeloop a při trojitém axelu se rukou dotkl ledu, ale zásluhou dalších obtížných prvků u rozhodčích získal téměř o třináct bodů více než bylo jeho dosavadní osobní maximum.
 
Druhou pozici po krátkém programu neudržel Američan Johnny Weir, který sice předvedl umělecky působivý výkon, ale nižší technická náročnost volné jízdy ho odsunula až na pátou pozici. Dostal se před něj i krajan Evan Lysacek, jenž se díky vydařené volné jízdě posunul z desáté pozice až na čtvrtou.

Výsledky - muži:
1. Pljuščenko (Rus.) 258,33 bodu, 2. Lambiel (Švýc.) 231,21, 3. Buttle (Kan.) 227,59, 4. Lysacek 220,13, 5. Weir (oba USA) 216,63, 6. Joubert (Fr.) 212,89, 7. Savoie (USA) 206,67, 8. Takahaši (Jap.) 204,89, 9. Van der Perren (Belg.) 197,39, 10. Čang Min (Čína) 196,27, ...18. Verner (ČR) 180,07.

Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko se dočkal olympijského zlata.

Autoři: ,


Jobs Contact
Seřizovač CNC (18.000 - 25.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze