Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krasobruslař Pljuščenko má tělo z náhradních dílů. A nechybí mu ani moc

Krasobruslařská show Pán ledu v brněnské Kajot Aréně, Jevgenij Pljuščenko | foto: Anna Vavríková, MAFRA

3 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Sám prezident Vladimir Putin jej žádal, aby v Soči závodil. Hokejové hvězdy Ovečkin a Malkin navrhly, ať se stane vlajkonošem Rusů. A podle německé agentury DPA je už nyní "tváří těchto her". Tělo krasobruslaře Jevgenije Pljuščenka se už skládá z mnoha náhradních dílů. Přesto míní i s dvěma titanovými šrouby v zádech a s desetkrát operovanými koleny předvést dva čtverné skoky.

"K návratu mě nepřemluvil Kreml. Ani to nedělám kvůli penězům," tvrdí 31letý blonďák. Proč se tedy vrací na scénu?

"Protože chci, aby má bilance byla nedostižná. Závodit na třech olympiádách? Budiž, to ještě někdo zvládne. Ale neznám žádného krasobruslaře, který by to dokázal na čtyřech. To je nereálné." Nereálné pro jiné, ovšem nikoliv pro něj? Proč?
"Protože já jsem jedinečný. Což tvrdím i při vší své skromnosti."

Neztratil moc a vliv. Naopak

Nemá tak docela pravdu. Švéd Grafström bruslil v letech 1920–1932 na čtyřech olympiádách a tři vyhrál. Též Francouz Joubert se chystá na svoji čtvrtou. Sportovní "pravěk" ani méně úspěšného kolegu Pljuščenko nemíní brát v potaz. V hlavě má pouze sebe.

Pozbyl explozivní síly, ale neztratil charizma, moc a vliv. Naopak, navýšil jej jakožto politik, byznysmen i mecenáš zpěváků. Nyní mu jeho vliv dopomohl k nominaci. Za pomoci zákulisních intrik? Ale i ty ke krasobruslení patří. Poprvé končil kariéru s olympijským zlatem v Turíně 2006.

Vrátil se na hry ve Vancouveru 2010, v Kanadě však dosáhl "jen" na stříbro a rozpoutal válku slov, když o zlatém Američanu Lysackovi vyhlásil, že není pravým šampionem. "Vyhrál tím, že tancoval na ledě, než aby bruslil a skákal jako opravdový muž. Jak může být olympijským vítězem někdo, kdo se nepokusil o čtverný skok?"

Fotogalerie

Letos už se totéž přihodit nemůže. "Patnáct nejlepších bude čtveráky skákat," věští Javiér Fernandéz, španělský mistr Evropy. Kanadský top favorit Patrick Chan slibuje útok na nový světový rekord a magickou hranici 300 bodů.

Wow! Na tribunách haly Iceberg to při Chanově tréninku jen zahučí. Právě vyšvihl kombinaci čtverného toeloopa s trojitým axelem, v závodě nikdy neviděnou.

Může dravým mladíkům konkurovat stárnoucí Rus, někdejší revolucionář svého sportu? "Těžko. Starého psa novým kouskům nenaučíš," tuší bývalý soupeř Johnny Weir.

Dojde na třídenní nemoc?

Před rokem Pljuščenko jen z nemocničního lůžka sledoval, když se olympijská aréna Iceberg slavnostně otevírala. Po operaci páteře sotva chodil. V létě pod dohledem 72letého kouče Mišina opět začal bruslit. "Při každém skoku jsem se bál, že si zase něco utrhnu. Ale kdo neriskuje, nepije šampaňské."

V prosinci prohrál na národním mistrovství s 18letým Kovtunem. Vynechal evropský šampionát, kde krajané Voronov a Meňšov zazářili stříbrem a bronzem, načež se ruská nominace na hry stala rébusem. Po propadáku na loňském mistrovství světa totiž disponují ruští muži jediným účastnickým místem.

Verdikt padl až po Pljuščenkově tajném testu před funkcionáři: Bude to on! Protáhl se do Soči zadními vrátky. Ostatní? Obětováni.

Pljuščenkovi odpůrci v diskusích lamentovali: "Je smutné, že se taková legenda chová jako protežovaná primadona." Zato příznivci jásali. Na Twitteru jim hned děkoval: "Dodali jste mi svými vzkazy energii a sebevědomí. Toto je naše společné vítězství."

Přesto má jeho start stále háček. V Soči se od 6. do 8. února poprvé koná i oddělená olympijská soutěž družstev. V ní musí podle pravidel ISU za každou zemi nastoupit pouze ti krasobruslaři nominovaní také do pozdějšího závodu jednotlivců. Tedy za Rusko Pljuščenko.

Dobře ví, že čtyři soutěžní jízdy jeho kolena a záda sotva "přežijí".  Spekuluje se tudíž znovu. O blíže neurčené nemoci, jež způsobí, že na tři dny bude oficiálně zdravotně nezpůsobilý, než se před závodem jednotlivců opět uzdraví.

Ať už to dopadne jakkoliv, jedním si buďme jisti: nuda s Pljuščenkem v Soči nebude. "Dobrý Bůh mě obdařil talentem, odhodláním a láskou k práci," říká. "Miluji adrenalin soutěží. A cítím, že ještě nejsem na konci.

Autor:


Další z rubriky

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz