Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijská záhada vyřešena? Po letech se objevil ztracený artefakt

Cathy Freemanová zapaluje ve slavné bílé kombinéze olympijský oheň na hrách v roce 2000 v Sydney. | foto: Profimedia.cz

23 2014
Konec jedné velké olympijské záhady, radují se v Austrálii. Po více než čtrnácti letech se zřejmě našla kombinéza, v níž atletka Cathy Freemanová zapálila v Sydney olympijský oheň. Slavný bílý oblek totiž v roce 2000 hned po ceremoniálu tajemně zmizel z její šatny.

Nejen pro Australany to byl úchvatný zážitek. Slavnostní zahájení olympiády v Sydney spělo k efektnímu vrcholu, slavný běžec Herbert Elliott předal olympijskou pochodeň šesti bývalým australským olympijským vítězkám, protože v roce 2000 se slavilo stoleté výročí účasti žen na OH.

A tou poslední, nejdůležitější osobou, která měla zažehnout olympijský oheň, byla rovněž žena - národní hrdinka Cathy Freemanová, potomek australských domorodců, od níž celá země žádala zlato na čtyřstovce. Tajil se dech, když v bílé kombinéze zažehla v bazénu naplněném vodou ohnivý prstenec, který pak v působivém aktu stoupal mezi provazci valícího se vodopádu na vrchol stadionu.

Okouzlující výjev ovšem dostal trhlinu, oheň se kvůli technickým trablům na několik minut zadrhl, usmívající se Freemanová dlouho stála a čekala, co se bude dít. Problém se však podařilo odstranit a olympijské hry mohly začít. A tady začíná i zmiňovaná „velká olympijská záhada“.

Samá záhada

Zářivé vystoupení Cathy Freemanové v Sydney bylo vůbec obklopeno záhadami. Ještě před ostře sledovaným závodem na 400 metrů totiž z dějiště her předčasně odcestovala její hlavní vyzývatelka - obhájkyně olympijského triumfu Marie-José Pérecová. Svůj šokující odjezd tehdy zdůvodnila tím, že ji v hotelovém pokoji obtěžoval cizí muž, navíc prý byla pod obrovským tlakem australských médií, která propírala její chystaný souboj s domácí hvězdou ze všech stran. Až po letech Pérecová přiznala, že nedokázala překonat strach z neúspěchu.

„Té noci byla Cathy úplně promočená, takže se po ceremoniálu ve své šatně převlékla,“ popisoval mediální šéf Australského olympijského výboru (AOC) Mike Tancred. „Kombinézu tam nechala a od té doby už ji nikdo neviděl.“

Nikdo kromě pachatele podivné loupeže? Nebo bylo lupičů víc? Kdo všechno měl v tajuplném zmizení kombinézy prsty? Ať tak, či onak, minulý týden ji kdosi anonymně poslal na adresu národního sportovního muzea v Melbourne.

Jeho pracovníci nahlásili nález policii a forenzní odborníci nyní zkoumají, zda kombinéza skutečně patřila Freemanové. „Doufáme, že ano a že se tím dlouholetá záhada konečně vyřešila,“ podotkla generální sekretářka AOC Fiona de Jongová.

Pokud se skutečně ukáže, že jde o dlouho postrádaný oděv atletky, která posléze v Sydney ustála neskutečný tlak a získala olympijské zlato, mohla by si ho po letech konečně s náležitě barvitým komentářem prohlédnout i veřejnost.

Rozhodnutí ohledně budoucnosti pozoruhodného olympijského artefaktu však prý musí učinit Freemanová, která ukončila kariéru v roce 2003 a nyní se věnuje společenským a charitativním projektům. „Je to její kombinéza,“ usmála se De Jongová. „My jsme každopádně rádi, že nám Santa nadělil takový dárek.“

Autoři: ,


Další z rubriky

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...Najdete na iDNES.cz