Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po Melbourne emigrovalo 61 sportovců

16 2000
S y d n e y - Podle vyjádření australských vládních činitelů očekává hostitelská země letošní olympiády, že po jejím skončení požádají někteří sportovci o politický azyl. "Řada z nich je ve svých zemích dobře placena. Nejsou ještě pod útlakem, ale třeba z něho mají strach," podotkl Phillip Ruddock, ministr přistěhovaletví. Velkou vlnu ameigrantů zažila Austrálie už v roce 1956, kdy se olympiáda konala v Melbourne.

Tehdy požádalo o azyl celkem 61 sportovců či funkcionářů, nejvíce jich bylo z Maďarska. V roce 1956 totiž vtrhla do země sovětská armáda, která potlačila demokratizační pokus na místní politické scéně. Her v dmeokratické Austrálii využila téměř čtvrtina 186členné maďarské výpravy k emigraci.

Kromě nich požádali o azyl tři Rumuni, tři Poláci, dva Jugoslávci a jeden Rus - tedy samí sportovci z Východní Evropy. Necelá třetina emigrantů zůstala v Austrálii, ostatní zamířili do USA.

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...Najdete na iDNES.cz