Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po olympiádě zřejmě přijdou další odhalení

26 2002
Lyon - Po dopinkovém skandálu běžců na lyžích Johanna Mühlegga, Larisy Lazutinové a Olgy Danilovové lze očekávat další pozitivní případy z olympijských her. Jsou o tom alespoň přesvědčeni Bengt Saltin, člen Světové antidopinkové agentury WADA, a Gerhard Heiberg, šéforganizátor olympijských her v Lillehammeru v roce 1994. Podle Saltina probíhají v současnosti v laboratoři v Salt Lake City analýzy dalších odebraných vzorků. Ty z části pocházejí od sportovců, které má WADA již několik měsíců vedené na listině jako podezřelé.

Německá televizní stanice ZDF pak informovala, že podobné výsledky jako ve třech zmíněných případech vykazuje dalších šest až devět testů odebraných běžcům před olympiádou.

K případům přistižené trojice Saltin dodal, že nad Němcem reprezentujícím Španělsko i oběma ruskými závodnicemi viselo akutní podezření z dopinku již před zahájením her. "Až nečekanými kontrolami v minulém týdnu se je ale podařilo prokázat," doplnil Saltin pro ZDF.

Zároveň kritizoval Mezinárodní olympijský výbor, že ponechal hříšníkům medaile získané před pozitivním testem. "Jsem absolutně pro to, aby Mühlegg vrátil všechny medaile. MOV by si takové rozhodnutí obhájil i před soudem," řekl rezolutně Saltin.

Norský člen MOV Heiberg nezávisle na tom připustil, že s největší pravděpodobností dojde v nejbližší době k dalším odhalením. "Laboratoř v Salt Lake City pracuje 24 hodin denně. Je třeba vycházet z toho, že budou přistiženi další atleti. Obávám se, že dojde k dalším případům," řekl Heiberg norské televizní společnosti NRK.

Autor:


Nejčtenější

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze