Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pochodeň koupil za tři sta dolarů

11 2000
C a n b e r r a - Když štafeta s olympijskou pochodní probíhala Canberou, byl mezi běžci i Čech Jiří Vodička. Nebylo to poprvé, co nesl olympijský oheň - v roce 1936 mu připadl dvoukilometrový úsek kousek za Teplicemi, když štafeta mířila do Berlína. Jednaosmdesátiletý Vodička může srovnávat. "Tehdy jsem závodil na lyžích a běhal přespoláky, dva kilometry pro mě byly jako nic," vzpomíná bývalý sokol. Pochodeň dostal na památku a daroval ji Sokolu Trnovany. "Ale prý se někde ztratila. Teď mám novou, tu už jsem musel koupit za tři sta dolarů," říká Vodička a jeho slova jako by symbolicky dokumentovala změnu, jakou za více než půl století prodělal olympijský sport.

Český rodák se stále udržuje v kondici a 600 metrů zvládl bez obtíží. "Mohl jsem běžet rychleji, ale říkal jsem si, ať z toho také něco mají diváci. Až když jejich špalír prořídl, tak jsem to trochu napálil. Ale pak jsem musel zpomalit, protože vnoučata mi nestačila," komentoval svůj úsek.

V Austrálii Vodička žije od roku 1951, ale když pořádala olympijské hry poprvé, tak šanci běžet ve štafetě propásl. "Ale v Melbourne jsem byl a dokonce jsem tam mluvil s Emilem Zátopkem," říká hrdě. Letošní olympiádu bude sledovat hlavně v televizi. "Ale zápas našich fotbalistů tady v Canbeře si ujít nenechám. Budou potřebovat každý hlas," slíbil i po letech perfektní češtinou bez cizího přízvuku.

Stovky lidí dnes zdravily běžce s olympijskou pochodní v australském městě Wollongong na cestě do Sydney, kde budou 15.září zahájeny letní olympijské hry.

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...Najdete na iDNES.cz