Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pochodeň nenavštíví jen Antarktidu

Olympijská pochodeň už cestovala i pod mořskou hladinou - australská potápečka Wendy Craig-Duncanová ji nese kolem Velkého korálového útesu. | foto: Reuters

23 2004
Atény - Ve čtvrtek 25. března bude ve starověké Olympii zažehnuta olympijská pochodeň. Poprvé na své pouti navštíví pět kontinentů, než se vrátí zpátky do Řecka. Olympijské hry v Aténách odstartuje slavnostní ceremoniál 13. srpna.

Světlo opět zažehnou dívky v bílém šatu coby kněžky bohyně Héry a první úsek štafety poběží řecký oštěpař a soupeř Jana Železného Konstantinos Gatsiudis.

Pochodeň na cestě zpět do Atén zavítá do všech někdejších hostitelských měst letních her a objeví se tak premiérově i v Jižní Americe a Africe. Než se vydá na zahraniční putování, zůstane nejprve sedm dní v Řecku - v Peloponésii a také na souostroví Argosaronikos.

Další zastávkou pak bude Sydney, kde se konaly minulé hry. V Austrálii by se pochodně měla ujmout běžkyně Cathy Freemanová, která před třemi lety olympijský oheň zažehla.

Zastávky na cestě zahrnují i města, která neuspěla v boji o pořádání letní olympiády pro rok 2004 (například Rio de Janeiro) a také Peking, který bude Hry hostit o čtyři roky později. V Africe pochodeň navštíví Egypt a Jihoafrickou republiku. Do Řecka se symbol olympismu vrátí 9. července a zůstane v dějišti prvních novodobých her v roce 1896 až do slavnostního zahájení.

Jediným světadílem, jemuž se na své cestě vyhne, bude Antarktida. 

Pochodeň při cestě světem urazí více než 78.000 km a ponese ji přes 11.000 běžců. Pocestuje vzduchem, po moři, vozit ji budou automobily, vrtulníky, ale také cyklisté, motocyklisté a v neposlední řadě i vozíčkáři. V Řecku poprvé navštíví všech 54 prefektur. Mezi běžci nesoucími olympijský oheň se objeví i hollywoodská hvězda Angelina Jolieová. Představitelka filmové Lary Croft se své role zhostí den před zahájením.

Olympijská relikvie je vysoká 68 centimetrů a designérům k její tvorbě posloužil jako vzor list olivovníku. Z dřeva tohoto keře ji nakonec i zhotovili. "Větev olivovníku symbolizuje mír," uvedla předsedkyně organizačního výboru Janna Angelopulosová. Mír symbolizuje rovněž oficiální olympijské logo, které tvoří věneček z olivových listů.

Autoři: ,


Další z rubriky

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...Najdete na iDNES.cz