Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pochodeň nic neuhasí, ani silný vítr

pochodeň - Představení pochodně pro ZOH 2006 se zúčastnili i bývalí krasobruslaři Barbara Fusarová-Poliová a Maurizio Margaglio, kteří za rok ponesou olympijský oheň. | foto: Reuters

10 2005
Milán - Jedno začíná, něco jiného končí. Až přesně za rok začnou v Turíně zimní olympijské hry, stejným okamžikem skončí štafeta s olympijským ohněm. Pochodeň v předchozích 64 dnech oběhne celou Itálii. Slavní sportovci, italské celebrity i anonymní lidé dohromady překonají 11 tisíc kilometrů. První jména běžců jsou už jasná, pochodeň ponese například Stefano Baldini, vítěz maratonu na OH 2004, nebo módní návrhář Giorgio Armani.

Maratonec Baldini se stane vůbec prvním běžcem na italském území. Turínský oheň bude zažehnut začátkem prosince na tradičním místě v řecké Olympii a z Atén do Říma se vydá letecky.

Baldiniho chvíle příjde 8. prosince ráno a v dalších 64 dnech projde pochodeň rukama deseti tisíc běžců, kteří naběhají celkem 11 tisíc kilometrů.

Na Štědrý den štafeta zavítá do Palerma, rok 2006 přivítá v Neapoli a významná bude i návštěva alpského střediska Cortina d´Ampezzo. Sem oheň dorazí 26. ledna, přesně padesát let poté, co zde byla zahájena předešlá Italy pořádaná zimní olympiáda v roce 1956.

Významné zastávky olympijské štafety
Řím 8.-9. prosince 2005
Perugia 13. prosince
Florencie 14. prosince
Janov 18. prosince
Cagliari 20. prosince
Palermo 23. prosince
Neapol 31. prosince
Bari 5. ledna 2006
Ancona 10. ledna
Boloňa 13. ledna
Benátky 17. ledna
Terst 18. ledna
Trento 23. ledna
Bolzano 24. ledna
Milán 29. ledna
Sestrierre 5. února
Turín 9.-10. února

Štafeta navštíví všechny regiony a provincie včetně Sicílie a Sardinie, důležitá poutní místa v Itálii jako je šikmá věž v Pise či Grand Canal v Benátkách a zastaví se například i v Maranellu, sídle koncernu Ferrari.

Týden před zahájením her už běžci dorazí na turínská sportoviště. Zavítají do Pinerola (3. února), Bardonecchie (4. 2.), Sestrierre (5. 2.) a do samotného Turína doběhnou 9. února 2006, v předvečer zahájení her.

Organizátoři štafety otevřeli internetovou stránku www.fiammaolimpica, kde se mohou hlásit zájemci o účast při slavném běhu. Platí pravidlo, že běžec nesmí být mladší než deseti let a olympijská charta zakazuje, aby se štafety účastnili volení politici.

Kromě tohoto výběru každý italský region přednostně nominuje rodáka - olympijského medailistu z minulosti, a dále jednu VIP osobnost. Právo vybírat běžce mají i sponzoři a další partneři her.

Výstava odhalila první tajemství
Některá tajemství olympijské štafety odhalil cyklus "Přesně za rok...". Putovní výstava zavítala do devíti významných míst v zemi, kde vždy rok před plánovaným příchodem ohně představila místním obyvatelům historii olympijských štafet a prozradila i něco navíc.

Města představila první jména zamýšlených běžců. Ze sportovců to jsou především medailisté z posledních olympiád (např. zlatý střelec z Atén skeetař Andrea Benelli, stříbrní basketbalisté ze stejných her), významné postavy z historie (vítěz z Tokia 1964 boxer Fernando Atzori), ale také fotbalista Gianfranco Zola a lyžař Kristian Ghedina, který poběží ve své rodné Cortině d´Ampezzo. Mezi VIP běžci jsou už nyní známá jména módního návrháře Giorgia Armaniho či Candida Cannava, bývalého dlouholetého šéfredaktora deníku Gazzetta dello Sport.

pochodeň pro ZOH 2006Při zastávce v Miláně svět poprvé spatřil podobu pochodně, kterou za rok ponesou štafetoví běžci. Z Olympie do Turína bude oheň putovat v hliníkové pochodni, která bude 765 mm vysoká, v nejsilnějším místě 108 mm široká a vážit bude 1850 gramů.

Pochodeň musí vyhovovat přísným podmínkám stanoveným Mezinárodním olympijským výborem. Oheň nesmí nikdy vyhasnout, dokonce ani v silném dešti, sněhu či ve větru do síly 120 km/h, musí hořet na úrovni mořské hladiny i v pětitisícových výšinách.

Plamen nesmí být vyšší než deset centimetrů, ale musí být dobře vidět ve dne i v noci, a to i v televizních záběrech. Kouř nesmí být toxický, ani by neměl nepříjemně čpět. V turínských pochodních bude žlutooranžovým plamenem hořet uhlovodíková směs propan-butanu.

První štafeta mířila v roce 1936 do Berlína
Olympijská štafeta z řecké Olympie do dějiště her putovala poprvé v roce 1936 do Berlína. Italské území dosud navštívila čtyřikrát. Dvakrát zde měla cílovou stanici (Cortina 1956 a Řím 1960) a dvakrát jen procházela (Londýn 1948 a Atény 2004).

V historii už kromě tradičního putování od běžce k běžci cestoval oheň prostřednictvím satelitu (z Atén do Ottavy před ZOH 1976 v Montrealu) a dostal se i hluboko pod moře. To když se cestou do Sydney v roce 2000 ponořil k Velkému bariérovému útesu. Před loňskými hrami v Aténách pochodeň obešla celý svět a navštívila dějiště všech předchozích olympiád.

Ani cestou do Turína nepůjde oheň vždy jen hladce z ruky do ruky. Na přípravě štafety se podílí i italské ministerstvo obrany, které některé neobvyklé přesuny organizuje. Začíná už vypravením leteckého speciálu do Atén, dále dá k dispozici lodě, které štafetu dopraví na Sardínii a Sicílii, vrtulníky pro cestu na ostrov Lampedusa, a navíc přichystá i dvě vojenské přehlídky - námořní a vzdušnou.

První ženou, která oheň na stadionu zažehla, byla v roce 1976 v Mexiku atletka Enriqueta Basiliová. V roce 1992 v Barceloně zapálil oheň hořícím šípem invalidní lukostřelec Antonio Rebollo. Při posledních zimních hrách v Salt Lake City čekali na konci štafety američtí hokejisté, šampioni z Lake Placid 1980.

Loni v Aténách velká hvězda pod obřím hořákem překvapivě scházela. Zřejmě pořadatelům zkřížil plány dopingový malér atleta Kenterise, jenž byl považován za velkého favorita. Oheň nakonec zapálil jachtař Nikolaos Kaklamanakis, olympijský vítěz z Atlanty ve windsurfingu.

Jaké překvapení nachystají Italové pro zahájení XX. zimních olympijských her v Turíně, to zůstane ještě celý dlouhý rok tajemstvím...Další z rubriky

Porod prospěl nejen Neumannové


Praha Pomohlo Kateřině Neumannové mateřství ke zlaté éře? Určitě, ujišťují lidé z její blízkosti. Ovšem...

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...Najdete na iDNES.cz