Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Pochodeň pro Londýn vyrazí i za Lochneskou. Tramvají či parním vlakem

Předseda organizačního výboru Sebastian Coe s pochodní pro olympijské hry v Londýně 2012 | foto: Profimedia.cz

7 2011
Čína vynesla svůj olympijský oheň pro Peking na Mount Everest. Nejvyšším bodem, kam se dostane ten londýnský, bude vrch Snowdon 1 085 metrů nad mořem. Co Británii schází na výšce, chce však dohnat množstvím dopravních prostředků, ve kterých se pochodeň cestou na olympijský stadion sveze.

Pouť po Britských ostrovech začne 19. května, jen den po zapálení ohně v řecké Olympii. Po sedmdesáti dnech, 27. července, vyvrcholí zažehnutím ohně na hlavním olympijském stadionu.

Trasa bude měřit osm tisíc mil, skoro 13 tisíc kilometrů, a navštíví početné významné body říše královny Alžběty II. - nejvyšší vrchol země, megality u Stonehenge i jezero Loch Ness, kde prý přebývá slavná příšera. Týden pak bude kroužit po samotném dějišti her Londýně.

Zlatavá pochodeň s logem her bude putovat na lodi, lanovkou, tramvají, parním vlakem, horkovzdušným balonem, na kole, a dokonce v sajdkáře. Sveze se na koňském hřbetu, bude slaňovat z věže, pak si "nasadí brusle" na stadionu.

"Chtěli jsme být kreativní," vysvětlil Sebastian Coe, předseda organizačního výboru her. Více než 95 procent populace bude mít cestu k trase olympijského ohně kratší než deset mil. Pochodeň protne každé hrabství Anglie a všechny správní oblasti Skotska, Walesu a Severního Irska, celkem 1 018 obcí.

Podle detailů, které z Londýna zazněly, se oheň nedostane za hranice Británie. Jedinou úvahou je výlet do Dublinu v rámci mírového procesu. "Jsem tou myšlenkou nadšený," řekl Coe pro agenturu Reuters.

První z osmi tisíc nosičů pochodně vystartuje z Land´s End, posledního výběžku na jihozápadě Británie. Celá trasa bude pod dohledem policie i speciálního doprovodného týmu.

"A jeho členové to berou opravdu vážně," prozradil Coe. "S několika z nich jsem mluvil, a dokonce jim trošku poradil s tréninkem," smál se dvojnásobný olympijský šampion na 1 500 metrů.

Členové štafety se zatím vybírají, ti šťastní dostanou zprávu v prosinci, definitivní potvrzení v únoru. "Polovina z nich bude ve věku od 12 do 24 let," naznačil Coe. "Je to pochodeň mladých."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze