Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pochodeň už je ve městě. Kdo zapálí oheň?

Běžec s pochodní už je v Salt Lake City - Olympijský oheň dorazil do Salt Lake City, člen štafety zdraví přihlížející | foto: Reuters

8 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Za velkého nadšení dorazila již ve čtvrtek večer do Salt Lake City olympijská pochodeň a centrum města poprvé zaplavily skutečné davy návštěvníků. Již za pár hodin bude největší sportovní svátek tohoto roku zahájen, ale jméno toho, kdo pochodeň vezme jako poslední do rukou a zažehne posvátný oheň, se pochopitelně úzkostlivě tají. Jisté je tedy jen to, že do utažské metropole za extrémně přísných bezpečnostních opatření zavítá americký prezident George Bush.

Rice-Eccles Olympic Stadium, na kterém tým University of Utah hraje zápasy amerického fotbalu, je v posledních dnech neprodyšně uzavřen. Není prakticky možné se k němu dostat blíže než na jeden kilometr. Celý prostor je oplocen a spolu s pořadateli jej hlídají příslušníci Národní gardy. Důvody jsou dva: organizátoři samozřejmě chtějí uchovat v tajnosti průběh generálních zkoušek slavnostního ceremoniálu a zároveň si nechtějí přidělávat starosti se zajištěním maximální bezpečnosti.

Prezidenta Bushe bude doprovázet speciální tým a poprvé za poslední měsíce se nejmocnější muž planety představí před tolika lidmi. Vždyť vyprodaný stadion pojme asi 52 tisíc lidí. V době ceremoniálu bude uzavřen vzdušný prostor nad Utahem a návštěvníky budou rozhodně čekat nejpřísnější kontroly.

Sportovní galavečer slibuje velkolepou podívanou a nejlepší pozvánkou mohou být už samotná jména aktérů, mezi nimiž vynikají držitelé filmových Oscarů a Zlatých glóbů či hudebních Grammy. Hudbu zkomponoval John Williams, jenž je podepsán pod melodiemi ze známých filmů Hvězdné války, Zachraňte vojína Ryana nebo Harry Potter. Čtrnácti oceněními Grammy se zase může chlubit jeho kolega David Foster, autor velkých hitů Barbary Streisandové a Celin Dion.

Velká role bude údajně přisouzena i rockové legendě Stingovi a již počtvrté se při slavnostním ceremoniálu představí sbor US Army Herald Trumpets, který kdysi v Americe vítal anglickou královnu a znají jej návštěvníci olympiád z Lake Placidu 1980, Los Angeles 1984 a Atlanty 1996. Chybět nemůže ani proslulý Mormon Tabernacle Choir, který místní náboženská komunita založila již v roce 1893. Vydal přes 150 alb a tvoří jej 360 zpěváků.

Nejdiskutovanější otázkou tedy zůstává, kdo zapálí olympijský oheň. Před šesti roky v Atlantě šokovali pořadatelé tím, že tuto poctu svěřili boxerské legendě Muhamadu Alimu. Bývalý šampion, který zápasí s Parkinsonovou chorobou, roztřesenou rukou zažehl oheň a vysloužil si obrovské ovace diváků.

Kdo jej napodobí dnes? Už dlouho se spekuluje o tom, že by to mohl být některý z členů zlatého hokejového mužstva z roku 1980. Tehdy americký tým složený z nadšených univerzitních hráčů zdolal "neporazitelný" výběr Sovětského svazu a novináři tento úkaz označili za zázrak na ledě, tedy "Miracle on Ice." Někteří hráči už v tisku přiznali, že jsou skutečně na ceremoniál pozváni.

Nakonec ale může být všechno úplně jinak. Zažehnout oheň nemusí žádná ze sportovních ani společenských celebrit, ale třeba někdo z pozůstalých po obětech útoků z 11. září loňského roku. Amerika by takové gesto ocenila.

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz