Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Pod palmami jde o zimní hry

4 2007
Guatemala, Praha - Pod palmami u guatemalského hotelu Westin Casino Real vyrostlo umělé kluziště, po něm se producíruje krasobruslař Jevgenij Pljuščenko. Na sobě mikinu s logem Soči 2014. I tak se válčí o olympiádu. Ve středoamerických tropech, za doprovodu mayských tanečníků, se dnes rozhodne o pořadateli zimních her v roce 2014.

Komise Mezinárodního olympijského výboru už loni vybrala ze sedmi uchazečů tři. Ti se nyní stanou aktéry závěrečné bitvy. Městečko Pchjongčchang. Černomořské letovisko Soči. Mozartova metropole Salcburk.

"Očekávám nesmírně těsné výsledky voleb. Stejně jako naposledy, když šlo o letní olympiádu 2012," věští Jacques Rogge, prezident MOV. Vzpomínáte? Londýn tehdy porazil favorizovanou Paříž o pouhé čtyři hlasy.

Kdo zvítězí letos? Hodnotící komise MOV vydala 4. června závěrečnou zprávu o připravenosti kandidátů.

Podle ní je lehkým favoritem Pchjongčchang. Sázkové kanceláře Intertops a Betandwin naopak nejvíce věří Soči.

Role outsiderů tedy zbyla na Rakušany. Uškodila jim informace, že jejich olympijská kandidatura má u místního obyvatelstva podporu jen 42 procent – což však salcburský štáb vehementně odmítá.

ZOH 2014, kandidáti

Pchjongčchang (Korea)

Obyvatel:  46 tisíc
Kdy už kandidoval: Pchjongčchang málem získal ZOH 2010. Ve finále prohrál jen o tři hlasy s Vancouverem.
Olympijská historie: Jižní Korea pořádala letní hry v Soulu 1988

Salcburk (Rakousko)

Obyvatel: 520 tisíc
Kdy už kandidoval: Při volbách dějiště ZOH 2010 obsadil Salcburk 3. místo.
Olympijská historie: Rakousko získalo dvakrát zimní hry, do Innsbrucku v letech 1964 a 1976

Soči (Rusko)

Obyvatel: 216 tisíc
Kdy už kandidovalo: Soči neprošlo mezi finalisty voleb o ZOH 2002. Rusko se naposledy ucházelo o letní hry 2012, Moskva skončila pátá.
Olympijská historie:  Rusko hostilo letní hry v Moskvě 1980 (ještě jako SSSR) Už dřív vyřazení kandidáti: Almaty (Kaz.), Borjomi (Gruz.), Jaca (Šp.), Sofia (Bul.)

Hlavy všech tří států jsou na místě: ruský prezident Putin, jeho korejský protějšek Roh Moo-hyun i rakouský premiér Gusenbauer. Vzákulisí se nyní horečně lobbuje. "Všichni jsou milí, ale nikdo vám neřekne pravdu do očí," tvrdí Gabi Burgstallerová, hejtmanka Salcburska.

Můžete jen spekulovat. Třeba o tom, že japonští delegáti nepodpoří Pchjongčchang, protože by tak z geografického hlediska snížili šance Tokia na přidělení letní olympiády 2016.

Kandidáti se předhánějí v nápadech.

Umělé ruské kluziště pod guatemalskými palmami, když teploměr ukazuje 40 stupňů? Proč ne! Vždyť také v Soči budou ledové sporty pod palmami, ujišťují ruští funkcionáři.

Soči i Pchjongčchang vydaly na kandidaturu závratných 40 milionů dolarů, mnohem víc než Salcburk. Právě tím se však Rakušané ohánějí.

"Musíme si položit otázku: Chceme jít dál cestou velkých peněz a komercializace her? Nebo chceme hry pro sportovce, v bezpečné zemi, kde nabídneme fantastickou atmosféru a nadšení diváků?" ptá se slavný sjezdař Franz Klammer.

V Soči dosud nestojí jediné zimní sportoviště. "Ale my, Rusové, stavíme rychle. Nová hala pro mistrovství světa v hokeji byla hotová za čtrnáct měsíců. To je světový rekord," říká ministr sportu Vjačeslav Fetisov.

Korejci, funkcionáři ze země bez tradice zimních sportů, vyhlašují: "Už nyní jsme dobudovali 40 procent zařízení ve středisku Alpensia, kde by se uskutečnily lyžařské soutěže." Každé z měst dostane dnes hodinu na poslední prezentaci. Potom bude 97 členů MOV volit. Mezi nimi i Jan Železný.

V 17.00 místního času (u nás bude už čtvrtek, hodina po půlnoci) rozlepí Jacques Rogge obálku a oznámí jméno vítěze.

Které ze tří měst bude slavit?

Kluziště vyndali z ruského letadla

Je cosi shnilého ve státě olympijském? Triky, intriky a miliony dolarů ovládly boj o zimní olympiádu 2014. "Volební proces se vymkl kontrole. Musí být změněn," požaduje Gerhard Heiberg, norský člen výkonného výboru MOV. Megalomanské totiž už nejsou jen samy olympiády.

Delegace ze Soči přiletěla do Guatemaly největším letadlem světa Antonov An-124, do jehož útrob nacpala i 120 tun výbavy včetně smontovatelného kluziště. Prezident Vladimir Putin dorazil přímo ze summitu s Georgem Bushem.

A když norský biatlonista Ole Einar Björndalen prohlásil, že každé ze tří kandidátských měst je dobré a silné, hned kontroval: "Všichni tři kandidáti jsou dobří, ale jen Soči je skutečně silné. Pouze Rusko zajistí, aby olympiáda byla organizována na té nejvyšší úrovni v historii."

Putin má v Soči vilu. Do souboje o hry vnesl zbraň silného kalibru. Naznačil, že státem kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom se stane partnerem MOV. Usiluje tak o protiváhu ke korejskému Samsungu, který je jedním z největších sponzorů MOV a tlačí k vítězství Pchjongčchang.

Bojuje se však též v olympijském "podsvětí". Ruská delegace ostře protestovala, když pod dveře pokojů, kde bydlí členovéMOV, kdosi nastrkal noviny Russia Today s negativními články o dnešním Rusku. Jak policie rozehnala antivládní demonstraci v Moskvě... Nebo o výbuchu bomby v Čečensku, která zabila dva vojáky.

Šéfové ze Soči si vyžádali, aby byla za pomoci hotelových kamer zjištěna totožnost osoby, která noviny roznesla. Ukázalo se, že šlo o ženu z konkurenčního štábu. Z jakého, to zůstalo utajeno. Zatím.

MAYOVÉ TANČÍ. Vystoupení mayských tanečníků doprovází boj o pořadatelství zimní olympiády 2014.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze