Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podle internetového výzkumu je favoritem Paříž

2 2005
Singapur - Za měsíc a čtyři dny vybere Mezinárodní olympijský výbor na zasedání v Singapuru dějiště pro hry 2012. Tamní společnost ACNielsen pro tuto příležitost připravila internetový průzkum, do kterého se zapojilo 21 261 respondentů z 38 zemí. Vítězem ankety se stala Paříž, na druhém místě skončily projekty Madridu a Londýna.

"Většina respondentů ve 27 z 38 zemí vybrala Paříž," uvedl výkonný ředitel ACNielsen Ašok Charan v oficiálním prohlášení.

Do postojů hlasujících se podle něho silně promítal patriotismus a prosazování vlastních zájmů. Z francouzských respondentů se pro Paříž vyslovilo 81 procent, v Rusku získala Moskva dokonce 85 procent hlasů.

"Mezi občany ze soutěžících zemí stojí o pořádání olympijských her 2012 nejvíce Rusové. Na druhou stranu Američané po olympiádě na vlastní půdě příliš netouží," uvedl Charan s poukazem na to, že v USA se pro New York vyslovilo jen 44 procent hlasujících. Londýn získal v Británii 68 a Madrid od Španělů 57 procent hlasů.

Největšími fanoušky pařížské kandidatury ze zemí mimo pětici finalistů jsou Číňané. Obyvatelé asijské velmoci, která bude v roce 2008 hostit olympiádu v Pekingu, se pro francouzskou metropoli podle výsledků výzkumu vyslovili 52 procenty hlasů.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze