Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájem lidí o olympiádu kvůli dopingovým skandálům klesl, zjistila BBC

(Ilustrační snímek) | foto: AP

28 2016
Dopingové skandály snížily zájem veřejnosti o olympijské hry. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala vypracovat rozhlasová stanice BBC. Nadpoloviční většina - 57 procent lidí dotázaných v 19 zemích - uvedla, že doping měl "hodně" nebo "nějaký" negativní vliv na množství pozornosti, kterou budou olympijským hrám věnovat.

Nejméně respondentů hlásících se k negativnímu dopadu dopingu na sledování olympijských her bylo z Německa a z letošní hostitelské země olympiády Brazílie.

Rusové a Rio

Průzkum také zkoumal, jak olympijské výsledky ovlivní hrdost lidí na svou zemi. Souhlas s tím, že výkon jejich sportovců na to bude mít vliv, vyjádřilo 62 procent dotázaných; nejčastěji se tento názor objevoval v zemích jako Indonésie, Keňa, Rusko, Peru a Indie.

Národní hrdost naopak podle názoru respondentů výkony na OH nejméně ovlivní v Brazílii, Německu, USA a Francii.

Firma GlobeScan, která průzkum provedla, k tomu dodala, že se podle odpovědí zdá, že „olympijské hry nadále pozitivně stimulují národní hrdost, především mezi obyvateli v nově se rozvíjejících ekonomikách“.

Aféra ruských atletů

Šéf firmy Doug Miller také tvrdí, že výsledky průzkumu „podtrhují významnou roli, jakou hraje Světová antidopingová agentura (WADA) při ochraně olympijské značky“.

Začátkem tohoto týdne kritizovala WADA Mezinárodní olympijský výbor za to, že odmítl její doporučení vyloučit Rusko z olympijských her v Riu, které začnou 5. srpna. Vyšetřovací komise agentury tento měsíc uvedla, že Rusko provozovalo státem sponzorovaný dopingový program ve valné většině letních i zimních olympijských sportů.

Zůstanou ochozy rozzářených stadionů poloprázdné?

Autoři: ,


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze