Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Podle Rusů jedeme na výlet, říká Rolinek před olympijským turnajem

Tomáš Rolinek na tréninku českých hokejistů | foto:  Michal Sváček, MAFRA

13 2010
Manželka uslyšela jeho jméno v nominaci na olympiádu a rozbrečela se. On vytřeštil oči a později vysvětloval: "Čekal jsem, že během olympijské přestávky pojedeme s klubem do Dubaje. Že tam vezmu i manželku a děti. Najednou bylo všechno jinak. Najednou se mi splnil obrovský sen, kterému jsem vůbec nevěřil." I tak mluví Tomáš Rolinek.

Nejpřekvapivější hokejové jméno v českém týmu pro turnaj ve Vancouveru, zároveň útočník, který byl před sedmi lety v Pardubicích nechtěný a o kterém kouč Růžička řekl: "Kdyby puk letěl do prázdné branky, tak on by tam skočil a hlavou ho vyrazil."

Rolinek jen odpoví: "Udělal bych to. Ale udělal by to každý."

Každý? Ne každý objíždí všechny turnaje Euro Hockey Tour, aniž by se omluvil. Vy, ano.
Asi mi to k té nominaci pomohlo. Ale i já jsem byl často unavený, ty dlouhé přelety v Rusku vyčerpávají. Nikdy jsem však nezvedl telefon, abych řekl, že jsem zraněný a nejedu. Ale snad mi trenér věří i tak. Snad si myslí, že budu dobrý v týmu. Já jen nechci zklamat. Nechci odehrát špatný turnaj, aby si na mě ukazovali, že jsem ve Vancouveru byl neprávem.

To by asi pak manželka brečela znovu.
Je na mě strašně hrdá a moc mi fandí. Ty poslední týdny před olympiádou mi pořád připomínala, že jedu na olympiádu, abych si užíval. Já sám jsem tomu nechtěl uvěřit, bál jsem se, aby se mi něco nestalo a já o to nepřišel. Teď už věřím. Navíc děti mi přibalily malý talisman, který mě bude chránit. Jsem rád, že se mi daří.

Česko - Finsko: Rolinek v šanci

Dřív to tak růžové nebylo, že?
Před sedmi lety mě Pardubice nechtěly a poslaly mě na hostování. Navíc jsme měli nemocnou dceru, musela na operaci. Pak se to ale začalo lepšit a teď se mnou manželka prožívá každý úspěch. A olympiáda je vrchol každého sportovce, kam se může dostat. V životě by mě nenapadlo, že bych se tam mohl dostat. Maximálně tak na letní a v nějakém sportu, který tam ještě není.

Asi musíte být rád, že je v týmu osm obránců.
Hned jak byla nominace, tak jsem nad tím přemýšlel. Kdyby jich bylo sedm a někdo se zranil, zaskočil bych. Ale můj post je v útoku, tam mi to jde určitě líp. (Rolinek se loni na MS musel kvůli zranění beků přesunout do obrany).

Hrajete v Rusku, co vlastně tam říkají na české šance ve Vancouveru?
Dělají si z nás srandu, že tam jedeme na výlet. Oni uznávají jenom sebe, maximálně ještě Kanadu, aby měli někoho ve finále. Je to způsobené tím, že nás na Euro Hockey Tour běžně porážejí. My končíme poslední, občas třetí, oni to vyhrávají. Takže nás berou jen do počtu.

Tak musíte skončit před nimi.
Oni jsou zvláštní. Mají zbytečné kecy, vůbec nás neberou. My jedeme pro úspěch, takže když přivezeme medaili, může nám být jedno, jak jsou na tom Rusové.

V čem je jejich síla?
Ve všem. Oni opravdu mají výborný tým i hráče. Jeden vedle druhého jsou šikovní, jsou to velké individuality a v poslední době mají v mužstvu i hráče na černou práci. My se ale ničeho nezalekneme, naše síla je v kolektivu, v tom, že nebudeme hrát na jednoho dva hráče. Moc se těším na celý turnaj.

Švédsko - Česko: Tomáš Rolinek (vpravo) v šanci před švédským gólmanem  Jonasem Gustavssonem. Vzadu přihlíží  Carl Gunnarsson

V poslední době jsou zápasy s nimi zase hodně vyhecované. Bude to platit i v Kanadě?
Dost možná. Je tam spoustu hráčů, kteří se nechají pobláznit. Na druhou stranu budou každý zápas hrát na 120 procent. Ale nejde jen o Rusko (v neděli 21. února od 21 hodin). My musíme do turnaje dobře vstoupit proti Slovákům (čtvrtek 18. února od 6 hodin), nemůžeme se šetřit ani s Lotyšskem (sobota 20. února od 1.30 hodin).

Z Magnitogorsku, kde hrajete, si Rusové do výběru vzali legendárního Sergeje Fjodorova. I on měl "ty velké kecy"?
Kdepak! Jen před odletem jsme si popřáli zdraví.

A štěstí.
To ne! To jim nepřeju.

Pirát Rolinek

Ve středu 30letý Rolinek je kromě hokejisty i bavič. Po vítězných zápasech předvádí v Magnitogorsku děkovačku, při které s obráncem Aťušovem imituje piráta, indiána či středověkého rytíře. A ředitel stadionu dává peníze na kostýmy.

Prohlédněte si Rolinkovy originální děkovačky

Je to zvláštní, když si uvědomíte, že jste byl před sedmi lety nechtěný a teď hrajete s Jágrem a Fjodorovem.
Nedokázal bych si představit, že budu sedět v letadle vedle Jágra směr reprezentace. Ale zlom přišel po mistrovské sezoně Pardubic, odešli hráči z NHL, začal se rodit nový tým, a když jsem se v roce 2006 dostal na mistrovství světa, byl to šok.

I tak ale tvrdíte, že si NHL zahrajete maximálně na PlayStationu. Ale teď si ho může zapnout a v olympijském turnaji vidět sebe.
Vidíte, to mě nenapadlo. Chci PlayStation koupit, abychom se synem mohli hrát. A tu NHL opravdu zkusím jen na něm.

Půjdete se na olympiádě podívat i na nějaké jiné sporty?
Chci jít na skoky a budu fandit spolurodačce ze Žďáru Martině Sáblíkové. Věřím, že dvě zlata získá.

A vy třetí?
A my třetí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze