Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohlmann má druhý bronz. Po disku uspěl na paralympiádě i v oštěpu

Rostislav Pohlmann přijímá gratulace od Miroslava Sperka a Martina Němce. | foto: archiviDNES.cz

16 2008
Rostislav Pohlmann získal na paralympijských hrách v Pekingu svoji druhou bronzovou medaili. Stejně jako v hodu diskem obsadil třetí místo i v dnešní oštěpařské soutěži. Ve vrhu koulí obral Aleše Kisého o medaili rozhodčí.

Pohlmann v závodě sloučených skupin F57/58 vylepšil český rekord na 39,85 metru, počtvrté za sebou se z vítězství radoval Íránec Džáberí.

Česká výprava tak zakončila svou účast v Pekingu ziskem šesti zlatých, tří stříbrných a 18 bronzových medailí. V závěrečný den už budou probíhat soutěže bez českých zástupců.

"Když jsem hodil přes 39 metrů, byl jsem v šoku. Vůbec jsem to nečekal," řekl spokojený Pohlmann. Medaili získal i přesto, že s oštěpem přes měsíc vůbec netrénoval.

A to ani v dějišti her. "Ani trochu jsem neměl náladu. Byl jsem úplně vyždímaný z disku. Prostě jsem si řekl, buď se naostro trefím, a nebo ne," prozradil Pohlmann.

Ve vrhu koulí obsadil čtvrté místo Aleš Kisý, ale po závodě se zlobil na rozhodčího. Ten mu nejprve neuznal první pokus kvůli posunu házecí stolice, v dalších vrzích musel mít Kisý zařízení posunuté oproti ostatním závodníkům dozadu. Od medaile jej přitom dělily čtyři centimetry.

"Je to obrovská nespravedlnost. Když jsem chtěl, aby mi ukázal, podle jakého pravidla mi první pokus neuznal, nic neřekl a jen se mi vysmíval. Pak jsem měl stolici posunutou o dvanáct centimetrů a vinou tohoto rozhodnutí mi utekla medaile. Mohl jsem být s přehledem druhý," zlobil se Kisý.

Na čtvrtém místě skončili rovněž stolní tenisté, kteří v soutěži družstev podlehli v rozhodujícím utkání o bronz Francii 1:3. O jediný bod se postaral Ivan Karabec ve dvouhře proti Jeremymu Rousseauovi.

"Dneska byli prostě lepší. Chtěli jsme si neúspěch v individuální soutěži vynahradit v družstvech, ale dopadlo to, jak dopadlo. Pro mě je tahle paralympiáda po
sportovní stránce zklamání," konstatoval smutně profesionální stolní tenista Karabec.

Třetí zlatou medaili získal nejznámější paralympionik Oscar Pistorius. Jednadvacetiletý Jihoafričan, jenž se marně pokoušel o překonání olympijského kvalifikačního limitu mezi zdravými sportovci, vyhrál za deště
čtyřstovku ve světovém rekordu 47,49 sekundy.

Nejcennější kov získal v předchozích dnech také na stovce i dvoustovce. "Necítil jsem se moc dobře a jsem hrozně šťastný, že se mi poslední závod na paralympiádě povedl. Chtěl bych se příště v Londýně představit jak na paralympiádě, tak olympiádě," dodal s tím, že bude tvrdě pracovat na tom, aby se kvalifikoval již příští rok na světový šampionát v Berlíně.

Výsledky
Atletika, muži, koule - F53/54:
1. Maximo (Mex.) 8,72 (1073), b. (WR), 2. Niinimaki (Fin.) 9,92 (1021), 3. Fernandes (Řec.) 8,29 (1020), 4. Kisý 8,25 (1015), ...12. Bláha (oba ČR) 8,88 (914). Oštěp - F57/58: 1. Džáberí (Írán) 40,84 (1052 b.), 2. Elattar (Eg.) 48,80 (1035), 3. Pohlmann (ČR) 39,85 (1027).

Stolní tenis:
Muži - družstva, třída 9-10:
Finále:
Čína - Španělsko 3:0.
O 3. místo: Francie - ČR (Cieslar, Karabec) 3:1.

Autor:


Další z rubriky

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Cenu Věry Čáslavské za zásluhy o sport žen získala lyžařka Strachová

Bývalá lyžařka Šárka Strachová s Cenou Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen...

Pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou od roku 2014 uděluje Český olympijský výbor za...Najdete na iDNES.cz