Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojďte na procházku s bohyní Anabellou

20 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) – Vítejte na olympijském bulváru, hlavní tepně Aténského olympijského sportovního komplexu. A celých her. Jste v Maroussi, severní části města. Máte chvíli volna mezi sporty, pojďte se projít pod majestátní klenbou bílého mřížoví, která celou noc svítí do dálky - stejně jako Akropolis. Vezměme to od západní brány.

Do areálu se vchází přes bezpečnostní rámy. „Ukažte nám tu tašku, pane. Díky, užijte si den,“ popřeje vám snědá Anabella, bohyně z Oaky. Jí byste splnili i obtížnější přání. V okamžiku.

Teprve potom se otevře naplno monumentální pohled. Napoprvé se trošku zachvějete, přiznejte to. Po levé ruce se tyčí vlajkové „stromořadí“. Na stožárech se třepotá 202 praporů všech zúčastněných zemí. Napravo vidíte odvětranou střechou do kotle cyklistického velodromu. Tady se to začne „vařit“ až v pátek. Už se těším na japonské kamikaze v divokém sprintu, keirinu.

Zato v sousedním Aquatic centru, skládajícím se ze tří bazénů, se už hlavní program chýlí ke konci. Uprostřed rozlehlé plochy jsou vyskládány stánky se vstupenkami a občerstvením. Jenže nemůžete si dát gyros, musaku, suvlaki ani ouzo. Jen colu, koláč, jogurt nebo zmrzlinu. Třetí den se vám z nich zvedá žaludek.

Hranici stravovací zóny tvoří chodník s fontánkami. Spláchněte si zaprášenou šíji, vedle se dá i napít. „Ale do těch vodních nádrží nám nelezte,“ nabádá mě Gianna, dobrovolnice z Kypru.

Vedle od „superstóru“ s olympijskými suvenýry se táhne fronta. Výběr je pestrý a tričko s dlouhým rukávem šik, beru ho. Za 29 eur. Žebrová střecha pokládá starostlivě stín na pruh trávy, kde odpočívají olympijští poutníci. „Nebolí tě nohy, táto?“ V olympijské hale, kterou má tenhle párek silnějších Američanů za zády, bývá rušněji až večer.

A už jsme pod sloupem, z něhož i ve slunečním žáru blikají plynové jazýčky olympijského ohně. Odtud shlédnete celý Olympijský stadion. Dvě stě metrů zbývá do tenis-centra s deseti kurty.

Ušli jste asi jeden a půl kilometru a obsáhli 350 000 čtverečních metrů. Uplynula necelá hodinka. Loučíme se u brány Spyridona Luise, vítěze maratonu prvních novodobých her. Ten běžel v Aténách léta Páně 1896...

Děkujeme za návštěvu. Naše prohlídka končí.

Řecká policie uzavřela ulici v Maroussi, severní části Atén - 14. srpna 2004.

Autoři:


Témata: Akropolis, Maraton

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...Najdete na iDNES.cz