Pojďte na procházku s bohyní Anabellou

20 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) – Vítejte na olympijském bulváru, hlavní tepně Aténského olympijského sportovního komplexu. A celých her. Jste v Maroussi, severní části města. Máte chvíli volna mezi sporty, pojďte se projít pod majestátní klenbou bílého mřížoví, která celou noc svítí do dálky - stejně jako Akropolis. Vezměme to od západní brány.

Do areálu se vchází přes bezpečnostní rámy. „Ukažte nám tu tašku, pane. Díky, užijte si den,“ popřeje vám snědá Anabella, bohyně z Oaky. Jí byste splnili i obtížnější přání. V okamžiku.

Teprve potom se otevře naplno monumentální pohled. Napoprvé se trošku zachvějete, přiznejte to. Po levé ruce se tyčí vlajkové „stromořadí“. Na stožárech se třepotá 202 praporů všech zúčastněných zemí. Napravo vidíte odvětranou střechou do kotle cyklistického velodromu. Tady se to začne „vařit“ až v pátek. Už se těším na japonské kamikaze v divokém sprintu, keirinu.

Zato v sousedním Aquatic centru, skládajícím se ze tří bazénů, se už hlavní program chýlí ke konci. Uprostřed rozlehlé plochy jsou vyskládány stánky se vstupenkami a občerstvením. Jenže nemůžete si dát gyros, musaku, suvlaki ani ouzo. Jen colu, koláč, jogurt nebo zmrzlinu. Třetí den se vám z nich zvedá žaludek.

Hranici stravovací zóny tvoří chodník s fontánkami. Spláchněte si zaprášenou šíji, vedle se dá i napít. „Ale do těch vodních nádrží nám nelezte,“ nabádá mě Gianna, dobrovolnice z Kypru.

Vedle od „superstóru“ s olympijskými suvenýry se táhne fronta. Výběr je pestrý a tričko s dlouhým rukávem šik, beru ho. Za 29 eur. Žebrová střecha pokládá starostlivě stín na pruh trávy, kde odpočívají olympijští poutníci. „Nebolí tě nohy, táto?“ V olympijské hale, kterou má tenhle párek silnějších Američanů za zády, bývá rušněji až večer.

A už jsme pod sloupem, z něhož i ve slunečním žáru blikají plynové jazýčky olympijského ohně. Odtud shlédnete celý Olympijský stadion. Dvě stě metrů zbývá do tenis-centra s deseti kurty.

Ušli jste asi jeden a půl kilometru a obsáhli 350 000 čtverečních metrů. Uplynula necelá hodinka. Loučíme se u brány Spyridona Luise, vítěze maratonu prvních novodobých her. Ten běžel v Aténách léta Páně 1896...

Děkujeme za návštěvu. Naše prohlídka končí.

Řecká policie uzavřela ulici v Maroussi, severní části Atén - 14. srpna 2004.

Autoři:


Témata: Akropolis, Maraton

Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...Najdete na iDNES.cz