Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Pokoje nejdřív nešly otevřít. A pak zase zavřít

6 2006
Sestriere - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Olympijská vesnice Sestriere, blok C, patro 0. Tady jsou doma čeští olympionici, v sousedství Kanaďanů a Švýcarů. Ještě na podzim byly čtyřpatrové domy jen hrubou stavbou. Teď se ze stěn line vůně čerstvé malby.

"Ať vám od vchodu bágly dovezou, ne abyste je tahali sami! Oni si to Italové zjednodušujou," udílí instrukce František Dvořák, šéf české mise.

Právě dorazili první sportovci, sdruženáři a sáňkaři.

"Jo, časy se mění. V Innsbrucku 1976 ještě bydlely holky za plotem, odděleně," vzpomíná trenér sáňkařů Jindřich Zeman na olympiádu, kde sám závodil.

"A v Lake Placid 1980 nás ubytovali do budoucího vězení. Himl měl celu 415," připomíná někdejšího vládce československého sportu. Také v Sestriere je bydlení strohé.

Žádné koberce, jen šedivé dlaždice na pokojích. Postele, stolek, miniaturní sprcha, které padá závěs.

Na pokojích - až čtyřlůžkových - nechybějí ani palandy, sportovci jich však zůstanou ušetřeni. "Jen jeden bobista to odnese. Mají tu náhradníky, ať si o palandu střihnou."

Kolem probíhá sportovní ředitel Jan Hrdina, shání opraváře. "Pokoje sdruženářů nejdou otevřít," hlásí. Po chvíli pro změnu Ladislav Rygl oznamuje: "Už jsou otevřené. Ale teď zase nejdou zavřít."

Mladí sáňkaři Hyman a sourozenci Brožovi se hned vytrácejí do sálu s počítačovými hrami. Kouč sdruženářů David Jiroutek svěřence popichuje: "Kdybyste si chtěli zaběhat, dole v garáži je půlkilometrová zatáčka." Ale chlapci zatím vysedávají ve společenské místnosti.

"Museli jsme si ji po stavbařích uklidit," povídá Dvořák, na zemi jsou skvrny od malby. K červeným křeslům přibude plazmová televize a počítač, dnes je přiveze kamion.

Pobyt ve vesnici Čechy nic nestojí, organizátoři ho sportovcům i doprovodu hradí, funkcionáři dostali k dispozici i automobily. Zásadním dopravním prostředkem však budou autobusy, které z vesnice míří na sportoviště. Tedy snad. Až se podaří vychytat mouchy.

"Transport funguje, jen řidiči nedodržují jízdní řád," oznamují organizátoři.

V Sestriere je hlavní stan českého týmu, další olympionici zabydlí vesnice v Turíně a Bardonecchii. Po své soutěži se zdrží jen dva dny, pak odletí domů. Výjimka platí pro medailisty.

"Mohou zůstat do konce olympiády. I když se pak možná vejdou jen na palandu," vtipkuje Dvořák.

A jestli bude medailistů moc? "Žádná starost. Naproti v hotelu Alouette má bydlet český velvyslanec, určitě rád pomůže." Na případné oslavy je přichystáno 1400 plechovek sponzorského piva.

Ladislav Rygl v olympijské vesnici v Sestriere.

Autor:


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze